cukor;szívroham;energiaital;

- 50 millió liter "majdnem mérget" nyelnek le évente a magyarok, és egyre többet akarnak

A koffein- és cukorbomba energiaitalokról a többség nem is tudja, hogy roncsolja szervezetét.

Júliusban és augusztusban, a fesztiválszezon alatt tetőzik az energia- és sportitalok fogyasztása, írja a 24.hu. 2018. június és 2019. május között közel 32 milliárd forintért vásároltak a magyarok az italokból, azaz 15 százalékkal költöttek többet erre a célra, és 8 százalékkal ittak többet, mint az előző év azonos időszakában, derült ki a Nielsen kiskereskedelmi indexéből. Összesen

50 millió liter,

azaz

171 millió doboz energiaital csúszott le a magyar torkokon.

A kategória növekedése évek óta töretlen, és jellemzően májusban már kezd felpörögni az eladás, ami aztán július-augusztusban jár csúcsra: ekkor realizálódik az értékbeli és a mennyiségi forgalom közel egyötöde. Területileg leginkább a budapesti régió fogyasztói nyúlnak az energiaitalos doboz után: a teljes értékbeli forgalom közel harmada itt realizálódik.

A termék "törzsközönsége" fiatal, a legtöbben nem tudják, mit okozhat egy-egy ilyen ital. „A fiatalok gyakran el sem árulják az orvosnak, hogy energiaitalokat fogyasztanak, még akkor sem, ha valamilyen szívprobléma miatt már ellátásra szorulnak” – mondja Ofner Péter kardiológus, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főorvosa. Az energiaitalok ugyanis dugig vannak koffeinnel és cukorral. (Hatásukról itt olvashat alapos cikket.)

A gyógyszerhatóság helyett a nagykereskedő lépett a Fentanyl-hiány miatt, a többletköltségek a forráshiánnyal küzdő kórházakra hárulnak.