A Neuralink kutatói bejelentették, hamarosan miniszámítógéppel köthetjük össze az agyunkat. Olyan prototípus szerkezeteket sikerült megalkotniuk, amelyek segíthetnek majd enyhíteni az olyan krónikus betegségeket, mint a Parkinson-kór vagy az epilepszia, egy nap pedig lehetővé teheti, hogy a végtagamputáción átesett páciensek visszanyerjék a mobilitásukat, illetve segíthetnek a sérült embereknek beszélni, látni vagy hallani.
Elon Musk cége, a NeuraLink által kifejlesztett eszköz képes ultravékony szálakat beültetni az agyba, hogy a páciens rajtuk keresztül, a gondolataival irányítsa a rácsatlakoztatott számítógépet – a beültetéshez négy darab, 8 milliméter átmérőjű lyukat kell fúrni a koponyába. A mesterséges intelligencia révén elemezni tudja a rögzített adatokat, így meghatározható, hol, hogyan kell stimulálni a beteg agyát. A cég azt nem közölte, a rendszer hogyan fordítja le az agyi aktivitást, és hogyan képes stimulálni, működésre késztetni a sejteket. „Nincs arról szó, hogy hirtelen átvesszük a hatalmat az emberek agya felett. Ez még hosszú ideig fog tartani” - mondta Elon Musk az eszköz bemutatóján.
Miután egy majom agyát már sikerült összekötnie interfészen keresztül egy számítógéppel, a cég most a törvényhozók engedélyére vár, hogy a kísérleteket embereken is folytathassa.
A kísérletekről közreadott tudományos tanulmány szakmai bírálata nem történt meg, anélkül hitele kérdéses. Egy NASA szakértő ígéretesnek nevezte a NeuraLinket, mondván, kevésbé invazív mint más módszerek, és sok év kutatás után hasznos lehet például Parkinson-kórban és epilepsziában szenvedőknek. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói szerint az eszköz nem forradalmi, nem is az egyedüli kísérlet e téren, de a legfejlettebb technológiákat, kreatív ötleteket alkalmazza.