Túl lassúnak, bonyolultnak ítélik az innovatív gyógyszeripari vállalatok a hazai új készítmények társadalombiztosítási támogatásba való befogadási procedúráját - derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) kutatásából. Egyebek mellett az érintett cégek azt szeretnék, ha a mostaninál jóval többet költene a kormány a gyógyszerek támogatására, valamint megszüntetné, de legalább enyhítené a cégeket sújtó extra adókat.
A gyógyszertámogatásra költött pénz negyedét-ötödét évről-évre a gyógyszeripar fizeti be extra adóként. Idén a gyártók 70 milliárddal járultak hozzá a betegek orvosságainak támogatásához, jövőre ez az összeg különböző jogcímeken összességében 92 milliárdra nő. Azaz jövőre minden száz forintnyi támogatásból 40 forintot a gyártók állnak majd.
A szervezet felmérése szerint a megkérdezettek a legtöbb kritikával a magyarországi gyógyszerkasszával kapcsolatban éltek. A válaszadók egyetértettek abban, hogy a magyarországi gyógyszerkassza kevesebb innovatív terápiát támogat, mint amennyit az ország gazdasági teljesítménye alapján megengedhetne magának, és több támogatást kellene adni a modern készítményeknek. A vállalatvezetők úgy gondolják: a régió országaival összehasonlítva kevesebb modern terápiához juthatnak hozzá a magyar betegek. Míg 2016 óta Bulgáriában 71, Szlovákiában 69 korszerű gyógyszer vált elérhetővé a társadalombiztosítás keretei között, addig Magyarországon ugyanekkor mindössze 48.