Kongó;Ebola;

- A kongói Goma városában is megjelent az ebola

Vasárnap egy embernél már kimutatták a betegséget a városban. A Fülöp-szigeteken országos riadókészültséget rendeltek el hétfőn a dengue-láz miatt.

Az ebola először jelent meg Gomában – Ruanda határán, a Kongói Demokratikus Köztársaság északi tartományában fekvő városban – azóta, hogy tavaly augusztus elején a járvány ismét felütötte a fejét az afrikai országban. A megbetegedett férfi vasárnap reggel érkezett tizennyolc másik utassal egy autóbusszal az ugyanebben a tartományban lévő Butembóból, abból a városból, amelyet a legsúlyosabban érint a kór. A férfin már hat nappal korábban megjelentek az első tünetek, vasárnap maga jelentkezett Gomában egy kezelő központban, ahol – miután kimutatták a vírust – azonnal értesítették az egészségügyi hatóságokat. A busz többi utasát is sikerült megtalálniuk, őket be is oltották.

A Kongóban tavaly kitört ebolajárványnak eddig már több mint 1600 halálos áldozata van. A kór most először egy konfliktus sújtotta térségben szedi áldozatait, ahol mintegy száz lázadó csoport harcol egymással az ásványkincsek kitermelésének ellenőrzéséért. A Mai-Mai nevű milícia fegyveresei több kezelőközpontot is megtámadtak Butembóban. Ilyen körülmények között az egészségügyi dolgozók nem jutnak el a lakossághoz, hogy beoltsák őket. Ahová mégis eljutnak, ott az okozza a legnagyobb nehézséget, hogy a helyiek eleve bizalmatlanok a nyugati orvosokkal szemben, elterjedt az a tévhit, hogy az eddig beadott oltások okozzák valójában a betegséget. Ez abból is fakad, hogy sokan azután kapták meg az oltást, hogy már megfertőződtek, de még nem jelentkeztek rajtuk a tünetek.

Az ebolát 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet. A legsúlyosabb ebolajárvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2014-15-ben Nyugat-Afrikában.

Riadókészültség a Fülöp-szigetekenA Fülöp-szigeteken országos riadókészültséget rendeltek el hétfőn a dengue-láz miatt: az év első felében 106 630 megbetegedést és 456 halálesetet regisztráltak. Az utóbbiak többsége öt év alatti gyerek volt. A lázas esetek száma 85 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest. Egyenlőre nincs szó országos járványról. A vírus enyhébb esetben egy körülbelül tíz napig tartó betegség, míg súlyosabb formái belső vérzéshez és halálhoz is vezethetnek. Tavalyelőtt év végén a manilai kormány felfüggesztette a Sanofi gyógyszergyártó cég által kifejlesztett Dengvaxia nevű oltóanyag használatát, miután kiderült, hogy a dengue-láz elleni védőoltás súlyosbíthatja a tüneteket azoknál, akik valaha már megfertőződtek a vírussal. Egy állami védőoltás-kampány során 837 ezer iskolás részesült a védőoltásból, és közülük többtucatnyian meghaltak. A kormány pert indított a Sanofi-Pasteur hat vezetője ellen a halálesetek miatt. A Dengvaxia-botrány miatt 2018-ban jelentősen csökkent az oltási kedv a Fülöp-szigeteken, és ez súlyos kanyarójárványhoz vezetett idén, több mint 38 500 megbetegedéssel és 521 halálesettel. A járványt követően az egészségügyi minisztérium oltási kampányt hirdetett, amelynek célja, hogy 13 millió 12 év alatti gyereket beoltsanak. A célkitűzés mindössze 10 százaléka teljesült eddig.  

Tíz helyszínen kezdődött meg az illegális bevándorlók begyűjtése: Los Angeles, New York és Washington DC polgármesterei nem segítenek a razziában.