A magyar adófizetők 4,7 milliárd forintját adta a kormány a japán tulajdonú Toray Industries Hungary Kft.-nek támogatásként, a nagyvállalat Nyergesújfalun épülő üzeméhez. A beruházás 188 új, felsőfokú, mérnöki végzettséget igénylő munkahelyet teremt - indokolta a nagyvonalú adományozást Szjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken, az új gyár helyszínén.
A 4,7 milliárdból a 188 jövőbeli mérnök fejenként 25 millió forintot kaphatott volna, az összeg mégis aprópénznek tűnik az akkumulátor-alkatrészek gyártására épített üzem ára mellett: azt ugyanis 127 milliárd forintból építi a japán nagyvállalat. Összesen százhatvan japán vállalat 34 ezer embert foglalkoztat Magyarországon, és 800 milliárd forintot fektetett be, részletezte a miniszter. Hozzátette, közülük a kormány eddig hat szerencsés cégóriást jutalmazott magyar közpénzekkel, stratégiai megállapodás címén.
- tudta meg az index.hu. Megkeresték a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is azzal kapcsolatban, miért kellett a miniszternek helikopter, hogy a Zoltek Zrt. nyergesújfalui új üzemének alapkőletételére mehessen. A KKM-től azt a választ kapták: "Szijjártó Péter azért utazik helikopterrel, mert a Vang Ji kínai külügyminiszterrel zajló tárgyalás után 20 perc alatt kell odaérnie Nyergesújfalura, a 127 milliárd forint értékű beruházással kapcsolatos megbeszélésre".
A miniszter még arról beszélt az átadón, hogy Japán Magyarország legjelentősebb ázsiai kereskedelmi partnere. A Toray Industries 2014-ben jelent meg Nyergesújfalun, miután felvásárolta a Zoltek üzemét, mondta el Nikkaku Akihiro vezérigazgató az átadón. Az új üzem 48,5 hektáros területen épül fel.
Jövőre is megvédik a gazdaságot
A család- és gazdaságvédelemről szól majd a 2020-as költségvetés - jelentette be szintén pénteken Varga Mihály pénzügyminiszter, a parlamenti zárószavazás után. A hitelképes, tehát eleve tehetősebb családok autóval és házzal való kisegítésére, csokra, babaváróhitelre és a többire 2228 milliárdot szán a kormány.
Az elfogadott módosító javaslatok tovább növelték az oktatás, a kultúra, a szabadidős tevékenységek és a turisztika támogatására szánt költségvetési forrásokat, miközben nem veszélyeztetik sem a kitűzött, minden korábbinál alacsonyabb 1 százalékos GDP-arányos hiánycélt, sem pedig az államadósság további csökkentését - mondta a pénzügyminiszter. Megjegyezte:
A pénzügyminiszter felemlegette továbbá a nemrég bejelentett "gazdaságvédelmi akciótervet" is. A gazdaság megvédésével összhangban mi mást is csökkentenének először, mint a szociális hozzájárulás mértékét: a szocho ez év július 1-jétől 2 százalékponttal, 19,5 százalék helyett 17,5 százalék lesz. A terv részeként 5 százalékra csökken a szálláshely-szolgáltatások áfája is, aminek Orbán Viktor hotel-mágnássá is lett barátja, Mészáros Lőrinc biztosan nagyon örül. A munkaerő mobilitás elősegítése érdekében bővíti a kabinet a munkásszálás építési programot. A "munkaerő mobilitása" itt lényegében a bérek letörését jelenti vendégmunkások ezreivel, ami folyamat kedvéért a hajléktalanszállók helyett is munkászsállók épülnek. A gazdaságvédelmi terv mögé rejtette egy meghátrálását is: ennek keretében megszűnt a reklámadó.