Péntek délután fél egy előtt vízre eresztették a Hableány-katasztrófában elhunyt matróz, Pethő János papírnurnáját: az urnát koszorúk kíséretében engedték el, és több díszlövést is leadtak, mivel Pethő korábban katonaként is szolgált - jelentette a helyszínről a Népszava tudósítója.
A hajóflotta ezzel gesztussal búcsúztatta a Hableány-katasztrófa két magyar áldozatát: Pethő János matrózt és Lombos László kapitányt; Lombos maradványait azonban nem a Margit híd hídfőjénél helyezik végső nyugalomra. A gyászbeszédek és szertartás után felbőgtek hajók kürtjei: ezután a 15 tagú flotta visszaindult, a Margit híd felé, ahol a dél-koreai áldozatokra emlékezve újabb koszorúkat eresztettek vízre.
A ceremónia pár perccel egy óra előtt véget ért.
A hajós búcsút egyházi és polgári szertartás is követi, ezek már nem nyilvánosak.
Ez történt korábban
A hajók délelőtt 11 órakor indultak, és alakzatba rendeződve közelítették meg a Margit sziget felett a szertartás helyszínét – ekkor a pesti oldalon már jelentős megemlékező tömeg gyűlt össze. Tőlük az eseményt szervező Panorama Deck hajózási társaság azt kérte, hogy kizárólag a pesti, Országház felőli oldalon gyülekezzenek, és virágszirmokkal emlékezzenek meg az áldozatokra, miközben a menetben résztvevő hajók kürtjelzést adnak le.
A flottában haladó hajók fedélzetén előre felvett megemlékező beszédet játszottak le, melyben elhangzott, hogy Lombos, a Hableány 58 évesen életét vesztő kapitánya már gyermekkora óta hajózni akart, és életelemének tartotta a vizet - munkatársai pedig szívesen dolgoztak vele, tapasztaltsága, felelősségteljes viselkedése miatt. Pethő János a katasztrófa előtti napon ünnepelte 53. születésnapját - ő korábban katonaként szolgált, és kanyargós úton jutott el a hajózás hivatásához.
Az áldozatok családtagjai a Halászbástya hajó fedélzetén, a sajtó munkatársai az Attila hajón utaztak.