Lesöpörte a fideszes többség azt a javaslatcsomagot, amit Budapest jobb helyé tétele érdekében nyújtott be a Párbeszéd három parlamenti képviselője. Holott a Szabó Tímea, Burány Sándor és Kocsis-Cake Olivio által jegyzet terv kiadási és fedezeti oldala egyensúlyban volt – csak épp kormányzati presztízsberuházásokat érintett.
40 milliárd forintot szánna a Párbeszéd a közösségi közlekedés jobbítására. Ebből a summából olyan fejlesztéseket finanszíroznának, amelyek arra ösztönzik az autósokat, hogy inkább tömegközlekedéssel vagy bringán érjék el budapesti célpontjaikat. Így többek közt kerülne némi pénz a városi vasúthálózat bővítésére, a BKV járműveinek egy részét lecserélnék, fejlesztenék a kerékpárutakat, akadálymentessé tennék az aluljárókat, illetve a főváros közlekedési cége is kapna némi támogatást.
50 milliárd forinttal támogatná az önkormányzati lakások felújítását, illetve szociális bérlakások építését a Párbeszéd. Frakciója szerint ugyanis egyértelmű, hogy az ingatlanárak és a lakbérek drámaian megugrottak, így akinek nincs magas jövedelme vagy szép vagyona, az képtelen megfelelő otthonra lelni. Már csak azért is, mert a kormány kizárólag a tulajdonszerzést támogatja – például a CSOK-kal. Csakhogy ez nem segít a kis-, illetve a közepes keresetűeken, azokon meg pláne nem, akiket közüzemi tartozásaik miatt kilakoltatni készülnek.
35 milliárd forintot költene a Párbeszéd a lakások energetikai korszerűsítésére. Ezzel a rezsi harmadát-felét meglehetne spórolni, illetve érdemben csökkenne a fűtés okozta levegőszennyezés.
5 milliárd forintot fordítana a javaslat független budapesti színházak megmentésére, amelyek léte veszélybe került, miután a kormány átalakította a TAO-szabályokat, illetve az adókedvezmény helyére lépő kormányzati keretből kevesebb támogatást adott bizonyos teátrumoknak. Így a megszűnés szélén táncol például az Átrium vagy a Centrál színház.
Négymilliárd forintért készítené elő a „budapesti nagyerdő” létrehozását a Párbeszéd – ez lenne Budapest tüdeje, és a Csepel-szigeten, illetve a IX. kerület hatalmas rozsdaövezeteinek helyén terülne el.
Források:
50 milliárd forint – az egyéb lakástámogatások (zömmel tulajdonszerzés elősegítése) 264,9 milliárdos keretéből lehetne elvonni
35 milliárd forint – a lopakodó olimpia keretében megépítendő kézilabdacsarnok „elfelejtése”
20 milliárd forint – a Miniszterelnöki kabinetiroda kommunikációs költésinek visszafogása
10 milliárd forint – a Nemzeti Hauszmann Terv (lényegében a vár kormányzati negyeddé alakításnak projektje) keretének kurtítása
35 milliárd forint – a paksi bővítést menedzselő cég ne 77, hanem csak 42 milliárddal emelje meg az alaptőkéjét
5 milliárd forint – a miniszterelnöki kormányiroda 110 milliárdos tartalékából lehetne elvenni
4 milliárd forint – a Liget-projekt 24 milliárd forintos költségéből lehetne megspórolni