;

Bioritmus;allergia;pollenszezon;

Illusztráció

- A gyakori torokköszörülés is jelezhet allergiát

Az orrfolyás és szemviszketés mellett a gyakori krákogás is lehet a pollenallergia jele.

Tavasztól őszig sokan küzdenek a pollenallergia következtében szénanáthás tünetekkel: orrdugulással, orrfolyással, szemviszketéssel, könnyezéssel és tüsszögéssel – mondta Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

„Sokan arra gondolnak, a változékony időjárás miatt megfáztak. A nátha azonban egy hét-tíz nap alatt rendszerint elmúlik, így ha már hosszabb ideje tüneteink vannak, forduljunk allergológushoz.”

Az allergia kevésbé ismert, ám gyakori tünete a krákogás, torokköszörülés. Légúti allergia esetén az immunrendszer túlműködik és az egyébként teljesen ártalmatlan anyagok, a pollenek ellen védekezik. Igyekszik mielőbb megszabadítani tőle a szervezetünket, emiatt fokozódik az orrnyálkahártya által termel váladék mennyisége is.

„Ez egészséges emberekben is termelődik, de légúti allergia esetén intenzívebben. A többlet a garat irányába csorog, ami így folyamatosan torokköszörülésre ingereli a beteget.”

Ha kiderül, hogy a kellemetlen panasz légúti allergia következménye, tüneti kezeléssel – antihisztaminok szedésével és szteroid tartalmú orrspray használatával – lehet kezelni. Allergiavizsgálattal pontosan meg lehet határozni, hogy melyik növény pollenje okozza a tüneteiket. Tartós megoldás ad az allergén specifikus immunterápiás kezelés, amelynek során tablettát vagy cseppet kell szedni, legalább három, de van, hogy öt évig. Ennyi idő alatt a kezelés képes áthangolni az immunrendszer működését. Nemcsak a tünetet kezeli, hanem az allergia kiváltó okára is hat, megszünteti az immunrendszer túlműködését. Már a kezelés első évében is jelentősen csökkenti a tüneteket, a teljes terápia után pedig akár tíz-tizenkét évre is elfelejthetjük a szénanáthát – mondta a szakorvos.

A hosszú ideig tartó antibiotikum-szedés nőknél fokozza a szívroham és a stroke kialakulásának kockázatát – derült ki egy kutatásból. Ezért csak akkor célszerű alkalmazni, ha feltétlenül szükséges.