A kormány vizsgálja a történéseket és szigorítani akarja a szennyvíziszap-kezelésre vonatkozó jogszabályokat - jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Varga-Damm Andrea jobbikos képviselő kérdésére.
Mint arról beszámoltunk, többször is nagy port kavart az utóbbi hetekben, hogy különböző cégek külföldről származó, nagy mennyiségű szennyvíziszapot hoztak, vagy terveznek behozni Magyarországra. A 24.hu szerint például Egerszalókon természetvédelmi területen tervezik szennyvíziszap lerakását, Székesfehérváron a város határába került nagy mennyiségű hulladék. Emiatt a város fideszes polgármestere, Cser-Palkovics András rendkívüli közgyűlést hívott össze és bírálta az engedélyt kiadó Pest Megyei Kormányhivatalt. Pápán egy fideszes képviselő cége járhat jól a szennyvíziszap behozatalával.
- A Fidesz ma már fél szemmel minden kényesebb ügyben azt nézi, hogy a helyhatósági választásokra ne legyen negatív hatással – magyarázta Semjén Zsolt bejelentését a Népszavának Varga-Damm Andrea. - A Jobbik képviselője szerint ugyanakkor a kérdést szabályozó kormányrendelet még a hatályos uniós jogszabálynál is szigorúbb előírásokat tartalmaz.
- A gond azzal van, hogy a jelek szerint a kormányhivatalok nem foglalkoznak a szabályok betartatásával, ráadásul információt sem nagyon kapunk ezekről az ügyekről. Cser-Palkovics felháborodása kellett hozzá, hogy kiderüljön: úgy engedélyezték a hulladék lerakását, hogy semmilyen tájékoztatást nem adtak azóta sem. A kormányrendelet egyébként előírja, hogy a szennyvíziszap kezeléséhez talajvédelmi tervet kell készíteni az anyagösszetétel és a komposztálási elképzelések részletezésével.
- A hulladékgazdálkodás alapelve, hogy a kezelést a keletkezés helyén kell megoldani. Jelenleg is szigorúan szabályozzák a szennyvíziszap és minden hulladék határokon átnyúló szállítását. Ha ezeket betartanák, nem okozna problémát ennek az anyagnak a behozatala – mondta a Népszavának Bódás Sándor, a Magyar Biogáz Szövetség elnökségi tagja. A szakember szerint a környezetvédelmi hatósági jogosítványokkal rendelkező kormányhivataloknak kellene ellenőriznie, hogy külföldről származó szennyvíziszap komposztálva jut-e az országba – ebben az esetben semmi probléma nem lenne az importtal, mert azt egyből felhasználhatnák mezőgazdasági célra.
- A hírek alapján valószínűleg nem ez a helyzet, ez pedig felveti a jogszabálysértés gyanúját is. Mert ma már eleve nem lehetne bányagödrökben lerakni a szennyvíziszapot - mondta Bódás Sándor.