Volán;béremelés;

Képünk illusztráció

- KMSZ: legalább 15 százalékos béremelés kell a Volánnál

Az éves béremelési feltételeknek harmonizálni kell egymással – emelték ki.

A Közlekedési Munkástanácsok Szövetsége (KMSZ) 15 százalékban fogalmazza meg 2020-ra szóló bérigényét a Volánnál, ezért elfogadhatatlannak tartja a költségvetési törvényben meghatározott 8,5 százalékos átlagkereset-fejlesztési szándékot – közölte a KMSZ.

Úgy vélik, a magyar gazdaság állapota és a munkáltatókat sújtó adóterhek mérséklődése lehetővé teszik a merészebb béremelést. További bérnövelésre sarkallhat a 2020-ra már megegyezett 8-8 százalékos minimálbér-emelés és a garantált bérminimum-emelés – tették hozzá.

„Egyáltalán nem elhanyagolható szempont a cégcsoport munkaerő helyzete sem. 2020-ban olyan munkaerő-elvándorlás következhet be mind a buszvezetők, mind a karbantartók körében, ami veszélyezteti a szolgáltatás folyamatosságát. Már így is egyre gyakoribb a járatkimaradás és ez erőteljesen fokozódhat egy szerényebb bérfejlesztés okozta drámai létszámcsökkenés hatására” – fogalmazott a KMSZ. Kiemelték, hogy nagy a felelőssége a munkáltatónak és az államnak egyaránt. „A Volánbusz Zrt.-be való beolvadás még intenzívebben előtérbe helyezi a bérkérdést a munkavállalók körében. Már csak ennek érdekében is időszerűvé válik a foglalkoztatási és bérkérdés napirendre tűzése” – olvasható a közleményben.

Kitértek arra is, hogy nem vetik el a több évre szóló bérmegállapodást, ám leszögezik, hogy az éves béremelési feltételeknek harmonizálni kell egymással, aránytalanul alacsonyabb bért megállapítani valamely évben káros hatású.

„A KMSZ bérfejlesztési igényével megkeresi a vagyon kezelésért felelős minisztert és a munkaadói oldal vezetőit és a társ szakszervezetekkel közösen kezdeményezni fogja a bértárgyalások időbeni megkezdését” – hangsúlyozták.

Az Eurostat felmérése szerint 11,3 százalékkal ugrottak meg a lakásárak január-márciusban.