Matteo Salvini nem először nyilatkozott úgy, hogy minden uniós tagországnak szerepet kell vállalnia a menekültek felvételében, ezért is keltett meglepetést, hogy az európai parlamenti választás közeledtével Orbán Viktorral barátkozott. Valójában ugyanis csak abban értenek egyet, hogy elutasítják a bevándorlók befogadását. Abban már gyökeresen ellentétes a véleményük, mi legyen az Európába partot ért menekültek sorsa, hiszen Salvini minden országtól elvárná befogadásukat, míg a magyar kormány nem hajlandó erre.
Korábban egyik olasz kormány sem lelkendezett azért, hogy azokat a menekülteket, akiket a Földközi-tengeren mentettek meg, automatikusan Olaszországba vitték. Ám Salvini volt az első, aki lezárta előttük az olasz kikötőket. Erre egyelőre mind a mai napig nem találtak megfelelő választ az uniós tagállamok. Ha egy menekülteket megsegítő hajó Málta és Lampedusa között vesztegel, mivel egyik ország sem kívánja beengedni, napok, de akár hetek telnek el, amíg az Európai Bizottság belügyekért és migrációért felelős főigazgatósága felveszi a kapcsolatot az uniós tagországokkal, melyikük hajlandó befogadni a bajba jutottakat.
Mivel a Közép- Kelet-Európai államok ellenállása miatt a dublini egyezmény a gyakorlatban nem hajtható végre, az Európai Bizottság múlt ősszel átmeneti megoldás javasolt: a menekülteket önkéntesen vegyék fel az egyes országok, Brüsszel koordinálása mellett. Korábban ugyan több ország együttműködött a menekültek megmentésénél, miután azonban a dublini rendelet érvényre juttatására nincs esély, már a hollandok sem fogadnak be bajba jutott személyeket. Mark Rutte kormánya például olyan törvényt akart elfogadni, amely büntetést helyezett volna kilátásba mindazok számára, akik megmentik a menekülteket. Csak azért nem lett törvény belőle, mert felrobbant volna a kormánykoalíció.
Hétvégén levélváltásra került sor Horst Seehofer német belügyminiszter és olasz kollégája, Salvini között. Előbbi felelőtlennek nevezte, hogy a menekülteket szállító hajókat hetekig hagyják vesztegelni a Földközi-tengeren. Az olasz közvélemény-kutatásokat magasan vezető Liga elnöke erre azzal replikázott, hogy szívesen szállítaná Németország római nagykövetségére a menekülteket. Németországban szombaton több ezren követelték, hogy segítsék a bajba jutott menekülteket megmentő hajókat. Sokan azonban nem csak Salvinit bírálták, az egész uniós menekültpolitikát embertelennek nevezték. Az ARD televízió által készített felmérés szerint a németek 72 százaléka támogatja a Földközi-tengeren veszteglő menekültek megsegítését.
Olaszországban ezzel szemben teljesen más a helyzet. Az Ipsos felmérése szerint a megkérdezettek 59 százaléka támogatja Salvini azon rendelkezését, amely szerint nem engedik kikötni az olasz kikötőkben a menekülteket szállító hajókat. A Liga támogatói esetében egészen elsöprő, 99 százalékos ez az arány. A koalíciós partner Öt Csillag Mozgalom (M5S) szavazóinak „csak” 77 százaléka támogatja a rendelkezést. Bár az M5S sokáig nem volt kifejezetten bevándorlásellenes, a Liga példája mutatja, hogy ebből milyen erős politikai tőkét lehet kovácsolni. Ezt ismerte fel a közvélemény-kutatásokban nagyon is gyengélkedő „csillagosok” vezetője, Luigi Di Maio kormányfő-helyettes, aki élesen bírálta a segélyszervezeteket és azzal vádolta őket, hogy be akarják feketíteni az olasz kormányt.
Csak az ellenzéki Demokrata Párt (PD) szavazói utasítják el Salvini kirekesztő politikáját. Szavazóik 81 százaléka mond nemet a belügyminiszter kemény kurzusára. Ami a Sea Watch3 esetét illeti (Letartóztatták kapitányát, a német Carola Raketét, majd egy olasz bíróság szabadlábra helyezte), az olaszok 30 százaléka vélte úgy, hogy a konfrontációért a német segélyszervezetet terheli felelősség. Csak 18 százalék hibáztatja az olasz kormányt, 20 százalék pedig mindkét felet vétkesnek véli. Az SFG ügynökség felmérése szerint a megkérdezettek 52 százaléka véli úgy: Rakete rossz döntést hozott. Mindez azt jelzi, a kemény bevándorlásellenes politika még sokáig szavazatokat hozhat Salvini számára.