NKM;Nemzeti Közművek;

Képünk illusztráció

- Nyakra-főre lopjuk az áramot és a gázt

A szabálytalan beavatkozások nem csak anyagi veszteséget okoznak a szolgáltatóknak, de ezek következtében sokan életüket is vesztik.

Magyarországon változatlanul jelentős méreteket ölt az energialopás - hangsúlyozza mai közleményében az állami NKM Nemzeti Közművek. A szabálytalan beavatkozások nem csak anyagi veszteséget okoznak a szolgáltatóknak, de ezek következtében sokan életüket is vesztik.

Az elkövetők illegális rákötésekkel, a mérőóra átszerelésével, a fővezeték megcsapolásával igyekeznek csökkenteni energiaszámláik összegét. A jelenség minden fogyasztói csoportra jellemző - hangsúlyozza az NKM.

Az állami társaság szakemberei évi közel 400 ezer esetben végeznek helyszíni ellenőrzést, így előbb-utóbb mindenhova eljutnak. A tapasztalt szabálytalanságok közül az áramingadozás vagy az üzemzavar ezek közül még a legenyhébb. Riasztó jelenség a bűncselekményt segítő megoldások térnyerése, illetve az, hogy a barkácsolók a kétes költségcsökkenés érdekében bárki életét hajlandók kockára tenni. Az így módosított berendezések közelében saját gyermekeiket, családtagjaikat és szomszédaikat is kiteszik az áramütés veszélyének.

Képünk illusztráció

Az ellenőrzési célpontok részint a számlázási rendszerből kockázatértékelés alapján kiszűrt gyanús esetek (ilyen például nagy mértékű igényváltozás), vagy ha egy ügyfél besorolásához képest keveset fogyaszt. Jelentős részt képviselnek a - részint más munkavégzéshez kapcsolódó, részint állampolgároktól érkező - bejelentések. Sokszor egyik eset vezet a másikhoz. Az illegális beavatkozás mindig nyomot hagy, így ha szabálytalanságot találnak, annak súlyos anyagi vagy akár jogi következményei is lehetnek.

Bár az ellenőrzés nem kerülhető el, az NKM gyakran szembesül a munkavégzésüket ellehetetlenítő kísérletekkel vagy épp azzal, hogy az ügyfél nincs otthon. Ilyenkor munkatársaik máskor térnek vissza, lehetőség szerint időpontegyeztetéssel. Az élet- és balesetveszély elkerülése végett a szolgáltató a felfüggesztés lehetőségével is élhet. Így leköthetik az oszlopon a csatlakozót, aminek révén a fogyasztó addig áram nélkül marad, amíg lehetővé nem teszi az ellenőrzést.

Az NKM kéri ügyfeleit: ha tudomást szereznek a hálózaton vagy a berendezésekben okozott szándékos rongálásról, szerződésszegő magatartásról, tegyenek bejelentést a 06 62 565 881 telefonszámon vagy online, az www.nkmaram.hu oldalon a Hálózati károkozások bejelentése menüpont alatt - zárja közleményét az NKM.

És a jelek szerint biztos piac is járt a vásárlással.