;

FBI;arcfelismerő;

Képünk illusztráció

- Az FBI titokban használ arcfelismerő szoftvereket

Amerikaiak millióinak adatait és fotóit ellenőrzik az érintettek tudta és beleegyezése nélkül. A szövetségi nyomozók már régóta alkalmazzák a bűnüldözésben, 2011 óta rendszeresen élnek vele.

Az FBI 2011 óta folytatja a gépjárműhivatalok szondázását, melyre semmiféle kongresszusi vagy tagállami felhatalmazást nem kaptak. Az USA bevándorlási hivatala szintén él az eszközzel – írja a Washington Post. 

A lap információi szerint az FBI és a Bevándorlási és Vámügyi Ügynökség munkatársai a tagállami szinten működő gépjárműhivatalok által tárolt adatok ellenőrzésével amerikaiak millióinak adatait és fotóit ellenőrzik az érintettek tudta és beleegyezése nélkül – írta az MTI. A gépjárműhivatalok adják ki a jogosítványokat is, amelyek az Egyesült Államokban személyazonosító igazolványként is használatosak.

A washingtoni Georgetown Egyetem jogi kutatóközpontja öt évre visszamenőleg kérte ki a vonatkozó dokumentumokat, majd tette hozzáférhetővé az újságírók számára is. A The Washington Post ennek nyomán arra a megállapításra jutott, hogy az FBI beépítette a megfigyelési eszközei sorába a gépjárműhivatalok adatbázisait is. A rendőrség már régóta hozzáfér bűnelkövetéssel gyanúsítottak ujjlenyomataihoz, DNS-adatbázisához és más, biometrikus adataihoz. A hivatalok adatbázisai azonban az adott tagállamban élők adatait és fotóit tartalmazzák, olyanokét, akik többsége soha nem került összetűzésbe a törvénnyel. Ezt a megfigyelési módszert a szövetségi kongresszus, vagy egyes tagállamok törvényhozása felhatalmazása nélkül alkalmazzák.

A lap által megszólaltatott demokrata párti Elijah Cummings képviselő azt emelte ki, hogy ezt a gyakorlatot titokban folytatják, Jim Jordaan republikánus képviselő pedig azt tartotta fontosnak, hogy az érintettek hozzájárulása nélkül kutakodnak az adataikban. „A jogosítványuk megújítását kérelmezők nem írtak alá semmiféle papírt arról, hogy a róluk szóló információkat és a fotóikat továbbítsák az FBI-nak”. A lap szerint a szövetségi nyomozók az arcfelismerő szoftvereket már régóta alkalmazzák a bűnüldözésben. A lap információi szerint a kaliforniai San Franciscóban és a massachusettsi Somerville-ben a rendőrségnek és a kormányhivataloknak már megtiltották az arcfelismerő szoftver alkalmazását a kormányzati túlterjeszkedés és a közbizalom megrendítése miatti aggodalomból.

Teljes katasztrófa a brit rendőrök arcfelismerő rendszereA világ számos pontján kísérleteznek azzal, hogy az arcfelismerő technológiát valamilyen formában a hatóság szolgálatába állítsák. Ennek előnye elméletben, hogy így sokkal kevésbé tudnak elrejtőzni a bűnözők, így hatékonyabbá válik a bűnüldözés. Nemrég az Egyesült Államokban végeztek el egy tesztet. A kísérlet során a szoftvernek 25 ezer körözési fotót kellett összehasonlítania a képviselők arcképével, és kiderült, 28 esetben (tévesen) talált egyezést. A britek hasonló rendszerrel próbálkoznak, ám az amerikai 5 százalékos hibahatárhoz képest jóval rosszabb a helyzet. Az Egyesült Királyságban alkalmazott szoftver az esetek 81 százalékában tévesztette össze egy ártatlant arcképét egy bűnözőével, olvasható a Sky News által közölt független jelentésben. Mindez azt jelenti, hogy ötből négyszer tévedett a gép. A brit Metropolitan Police szerint ugyanakkor nem ez a helyzet. A rendőrök egy másfajta számítási módszert alkalmaztak: megnézték, a sikeres és sikertelen kísérletek száma hogyan alakul a teljes eddigi feldolgozottsághoz képest. Ezek szerint a tévesztések csupán 0,1 százalékot tesznek ki, ami még az amerikainál is jobb eredményt mutat. (hvg.hu)

Irán továbbra is nyitottságát hangoztatja a nukleáris programjával kapcsolatos kérdések diplomáciai megoldására, de úgymond „nem fűz reményeket” a nemzetközi közösséghez, miközben annak képviselői vállalt kötelezettségeinek a tiszteletben tartására szólítják fel a perzsa államot.