Bioritmus;allergia;szembetegség;

- Allergia is okozhat kötőhártya-gyulladást

Bedörzsölt baktérium, vírus, de akár pollen is okozhatja a szem könnyezésével, bedagadásával járó betegséget.

A kötőhártya a szemgolyót és a szemhéj belső oldalát borító vékony hártya. Ez érintkezik elsőként a külvilággal, felfogja a szembe jutó apró szennyeződéseket, kórokozókat és polleneket is. Könnyen begyulladhat, elég ha piszkos kézzel megdörzsöljük a szemünket, de allergiásoknál a levegőben terjedő virágpor is kiválthatja a kellemetlen tüneteit. A szemek viszketnek, vörösek, könnyeznek, jellemző a nem gennyes váladékozás és szemhéj duzzanat is kialakulhat – mondta Augusztinovicz Monika, a Budai Allergiaközpont fül-orr-gégésze, allergológus.

„Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladásnál szezonális ismétlődés figyelhető meg: az allergén növény pollenszórásának idején jelentkeznek a tünetek. Az egész évben jelentkező tüneteket például háziállatok szőre is okozhatja.”

A tüneteket, a szénanáthához hasonlóan az allergén hatására felszabaduló, gyulladást keltő anyagok – például hisztamin – okozzák. Az értágító hatás az orrnyálkahártyán orrdugulást, orrfolyást idéz elő, a szemben pedig az allergiás kötőhártya-gyulladás tüneteinek megjelenéséhez vezet.

Baktérium vagy vírus eredetű kötőhártya-gyulladás kiváltó oka valamilyen, a szembe került kórokozó. Ilyen esetben nagyon fontos a mielőbbi kezelés, mert ez nemcsak kellemetlen, hanem közösségben gyorsan terjedő, fertőző betegség is.

„Ha a szemből gennyes váladék ürül, nagy valószínűséggel nem allergiás eredetű a gyulladás. Az is segíti a megkülönböztetést, hogy az allergia mindkét szemnél okoz panaszokat, a fertőzés első tünetei rendszerint csak az egyik szemen jelentkeznek.”

Fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladással szemészhez kell fordulni. A tüneteket megfelelő hatóanyagú szemcsepp, krém segítségével lehet megszüntetni. Allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás kezelésében pedig az allergológus tud segíteni. Ha szénanáthás tünetek is jelentkeznek, rendszerint szteroid orrspray és antihisztamin készítményeket kell szedni. Gyulladáscsökkentő szemcseppekkel enyhíteni lehet a viszketést és a könnyezést. Tartós javulást eredményez az immunterápia, amely akár 10-12 évre is megszünteti az allergiás tüneteket, de már a kezelés első évében is jelentősen enyhülnek az orr- és szempanaszok.

A nyár nemcsak a vakáció, hanem bizonyos fertőzések szezonja is, amelyek kezeletlenül súlyos szövődményeket is okozhatnak.