Európai Unió;munkahelyek;klímaváltozás hatásai;

- Munkahelyteremtéssel kampányol a klímakatasztrófa megfékezéséért az Európai Bizottság

Át kell térni a klíma-, illetve szén-dioxid-semleges gazdaságra, amely növelni fogja a betöltendő munkahelyek számát, és hatással lesz a munkaerőpiac egész szerkezetére.

Az éghajlatváltozás megfelelő kezelése, a klímasemleges gazdaságra történő átállás segít megőrizni az Európai Unió (EU) versenyképességét és fenntartani a gazdasági növekedést, amely új foglalkoztatási mutatókkal és egyre jobb szociális helyzettel párosul - közölte az Európai Bizottság a csütörtökön. A frissen közzétett, európai foglalkoztatási és szociális fejleményekről (ESDE) szóló 2019-es jelentésében az uniós bizottság rámutatott, hogy

a munkahelyteremtést biztosító gazdasági növekedés fenntartásához az emberek készségei és az innováció terén kell beruházásokat eszközölni.

Megjegyzendő, ez pont az ellenkezője annak, amit a magyar kormány képvisel a közoktatás szétverésével, a tankötelezettség korhatárának leszállításával, a felsőoktatási férőhelyek csökkentésével, valamint az akadémiai-kutatói pálya ellehetetlenítésével. Továbbá, ez a teljes ellentéte annak, amit az autógyártó óriásoknak adott milliárdos támogatások és adókedvezmények jelentenek, csak úgy, mint annak, amit a rabszolgatörvény jelent. A jelek szerint az Orbán-kormány rövid, évtizedes távlatban gondolkodik, mert az ország olcsó kiárusításával nyerhető előnyök igen hamar elkopnak - mutatja ezt például az is, hogy már csak két uniós országban szegényebbek az emberek a magyaroknál.

A készségekre, képesítésekre és felnőttképzési programokra fordított beruházások ténylegesen segítik a munkavállalók foglalkoztathatóságát, a bérek növekedését és a vállalkozások versenyképességét

- hangsúlyozta a jelentés bemutatásakor Marianne Thyssen, foglalkoztatásért, szociális ügyekért, valamint munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos. Mint elmondta, át kell térni a klíma-, illetve szén-dioxid-semleges gazdaságra, amely növelni fogja a betöltendő munkahelyek számát, és hatással lesz a munkaerőpiac egész szerkezetére, a munkahelyek megoszlására és a szükséges készségekre is.

Előreláthatóan az átállás 2030-ig a jelenlegi várakozások szerinti 12 millió új munkahelyen felül további 1,2 millió munkahely teremtéséhez fog hozzájárulni az unióban.

Az átállás enyhítheti a munkahelyeknek az automatizálás és a digitalizáció okozta jelenlegi polarizálódását azáltal, hogy - különösen az építőipar és a gyártás területén - a bérek és a szükséges készségek szempontjából a középső tartományba tartozó munkahelyeket teremt - közölte. Az uniós bizottság jelentése szerint jelenleg 240,7 millió európai dolgozik, ami 13,4 millióval több munkahelyet jelent az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest, és minden eddiginél magasabb uniós foglalkoztatási rátát jelez. Szinte soha nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség Európában, a szegénység kockázatának kitett emberek száma pedig folyamatosan csökken - tették hozzá.

Ha a gazdaság legizmosabb ágazata megtorpan, azt az egész ország megérzi.