- Honorisz micsoda? – kérdezett vissza András, amikor arról érdeklődtünk nála, mit szól hozzá, hogy egyeteme szenátusa Doctor Honoris Causa, azaz tiszteletbeli doktor címet adományozott a Magyar Nemzeti Bank elnökének, Matolcsy Györgynek. A Kaposvári Egyetem (KE) testület 18 igen, illetve egy-egy tartózkodás és nem szavazat mellett döntött a titulus odaítéléséről. A leköszönő rektor, Szávai Ferenc néhány nappal a diplomaosztó előtt „a magyar gazdaságpolitikai fordulat elvi megalapozásában elért eredményeiért” tüntette ki a jegybankelnököt.
- Igazából egyáltalán nem érdekel, gondolom mások is megkapták már, vagyis azért nem akkora világszenzáció - mondta András. Abban egyébként nem tévedett, hogy az egyetem korábban is odaítélte már a címet: három éve a világhírű, kaposvári születésű agykutató, Buzsáki György vehette át az elismerést – az ő kitüntetése senkinek sem okozott meglepetést.
- Az egyetem honlapján olvastam – bólogatott egy másik hallgató, Zoltán. – Biztos adott valamit a GTK-nak, s mással nem tudták megköszönni – vélekedett. – Ha Putyin díszdoktor lehetett Debrecenben, akkor már semmin sem csodálkozik az ember. Mi kisebb város és egyetem vagyunk, nekünk Matolcsy jutott – nevette el magát.
A többi diák igen keveset hallott az országos visszhangot kiváltó kitüntetésről, sőt, harmaduknak fogalma sem volt, kit is tüntetett ki az egyetem. Ennek megfelelően nem kommentálták a legújabb díszdoktori címet, inkább az foglalkoztatta őket, hogy mire mennek majd a diplomájukkal.
- Nem csodálom, hogy nem érdekli őket – jegyezte meg a KE egyik oktatója. – És azt sem, hogy nem hallottak a cím odaítéléséről, ugyanis én is csak az internetes újságokból tudtam meg. A kutya sem beszélt róla, szerintem ez a rektor vagy a kancellár magánakciója volt, aztán lenyomták a szenátus torkán. Érdeklődésünkre, hogy nem érzi-e kellemetlennek, hogy az egyetemhez és a városhoz tulajdonképpen semmivel sem kötődő MNB-elnököt tüntette ki az intézmény vezetése, az oktató csak a vállát vonogatta: - Június vége van, gondolom nem véletlenül a tanév végére időzítették a ceremóniát, pontosan tudták, ilyenkor akkor sem lehet mozgósítani, ha valakiben meg lenne a szándék. De kezdődnek a szabadságolások, a diákok szétszéledtek, még egy aláírásgyűjtés is esélytelen lenne. Ám egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy lenne bárki, aki megpróbálná megszervezni - tette hozzá.
- Miért tiltakoznék?! – hökkent meg a pedagógiai kar egyik tanára. – A nemzeti bank elnöke azért bizonyosan letett annyit az asztalra, hogy akár az egyetemünk is elismerje a munkáját. Vagy az a baj, hogy nem baloldali? – kérdezett vissza, és amikor felvetettük, díszdoktori címet általában valamilyen kötődés alapján szokás odaítélni, a tanár széttárta a kezét: - Ahogy a neve is mutatja, a nemzeti bank a nemzeté, vagyis mindenkié, így a kaposváriaké, a Kaposvári Egyetemé is. Vagyis az elnökét bárhol elismerhetik a magyarok.