tüntetés;MTA;

- Akadémiai dolgozók: „A sötét felhőket egyszer elfújja a szél”

Több százan tüntettek kedd délután a Magyar Tudományos Akadémia függetlenségéért.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) kedd délután tiltakozó demonstrációt tartott az MTA-székház budapesti, Széchenyi téri épülete előtt, hogy felhívják a figyelmet: a parlament keddi döntése, ami lehetőséget teremtett az Akadémia megcsonkítására, kutatóhálózatának leválasztására, bűn a tudomány ellen, bűn a nemzet ellen, és bűn a magyar kultúra ellen.

A demonstráción a hőség ellenére is több százan vettek részt. A tüntetés első felében fekete lobogót húztak fel a téren álló Széchenyi-szoborra, kifejezve: 2019. június 2-a a magyar tudomány gyásznapja.

Az ADF képviselői emlékeztettek, a törvény elfogadását hosszas, és végül eredménytelenül zárult tárgyalássorozat előzte meg az MTA és az ITM között, ami már indulásakor is komoly aggályokat vetett fel: tavaly júniusban a tudós társaság mindössze 54 percet kapott a javaslat véleményezésére. Az MTA vezetése több kompromisszumos megoldást is javasolt, de a kormány nemcsak hogy elutasította azokat, de az ITM még egy stratégiai dokumentumot sem tudott letenni az asztalra, amely alátámasztaná az intézetek leválasztásának szükségességét. Az MTA figyelmeztetett: az egy éve húzódó bizonytalan helyzetben több kiváló kutató elhagyta az országot.

A tüntetésen rámutattak arra is, hogy az MTA megcsonkítását magára vállaló Palkovics miniszter hazudott: míg korábban azt mondta, a kormány nem akarja, hogy a kutatóintézetek leválasztásra kerüljenek, a keddi parlamenti döntés ennek épp ellenkezőjét bizonyítja.

– Alaptalan optimizmussal az utolsó pillanatig hittük, hogy győzni fog a józan ész. Ez a csoda most is elmaradt – mondta Lőrincz Viktor, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának kutatója. Szerinte azzal, hogy Palkovics végül „erővel”, törvényalkotással fosztja meg kutatóintézeteitől az Akadémiát, saját alkalmatlanságát bizonyította – érveivel ugyanis nem sikerült meggyőznie a tudományos közösséget az átalakítás hasznáról. A miniszter azt hangoztatta: a kutatóhálózat átszervezésére Magyarország innovációs teljesítményének javítása érdekében van szükség, az utóbbi tíz évben ugyanis az jelentősen romlott.

– Mintha az elmúlt tíz évben az Akadémia kormányozta volna az országot – fogalmazott Lőrincz Viktor. Szerinte az innovációs teljesítmény javítása nem a tudósok, hanem a vállalatok feladata lenne. Úgy véli, az MTA-kutatóhálózat államosítása sokkal inkább azt a célt szolgálja, hogy a kormány rátehesse kezét a tudományos kutatások támogatását célzó uniós forrásokra, mint mondta: „az éhes falkákat most történelmi intézményeink vagyonával kell táplálni”. Hozzátette: bízik benne, hogy az MTA feletti „sötét felhőket egyszer elfújja a szél”. Addig se feledik az Akadémia jelmondatát: „Post nubila Phoebus”, vagyis „Borúra derű”.

Az akadémiai dolgozók jelezték: folytatják a harcot a független tudományért; kezdeményezni fogják az MTA rendkívüli közgyűlésének összehívását és folyamatosan tájékoztatni fogják a nemzetközi tudományos közösséget és közvéleményt. Ha Áder János államfő aláírja a törvényt, kezdeményezik az idén hazánkban megrendezésre kerülő nemzetközi tudományos konferencia, a World Science Forum lemondását is – amelynek épp Áder lenne az egyik díszvendége.

Az MTA Felügyelő Testülete pedig már korábban bejelentette: a törvényjavaslat több pontja is alkotmányellenes lehet, annak országgyűlési elfogadása esetén a súlyos aggályokra tekintettel az Alkotmánybírósághoz fordulnak majd.

Baranyi Krisztina nem hisz a momentumos jelölt győzelmében, a Momentum pedig nem hisz a helyi előválasztásban.