A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség eredetileg Brazíliának ítélte oda a 2019-es Nyári Universiade rendezését, a dél-amerikaiak viszont gazdasági problémákra hivatkozva még 2015 januárjában visszaléptek. Végül Nápoly vállalta el, hogy 30. alkalommal helyt adjon a főiskolások és egyetemisták „olimpiájának”.
A szerdától jövő vasárnapig tartó világeseményen 160 fős magyar delegáció – köztük 105 sportoló – képviseli hazánkat. A versenyzők 34 különböző felsőoktatási intézmény – közte 21 magyarországi – hallgatói, a legtöbben a Testnevelési Egyetemet (TF) képviselik.
A magyarok összesen 12 sportágban (atlétika, íjászat, judo, kosárlabda, ritmikus gimnasztika, röplabda, taekwondo, tenisz, torna, úszás, vívás, vízilabda) mérik össze tudásukat a többi nemzet versenyzőivel.
Több sportágban ugyanakkor közel sem a legerősebb versenyzők állnak majd rajthoz, lévén az úszók és a vízilabdázók világbajnoksága két hét múlva kezdődik a dél-koreai Kvangdzsuban, míg a vívók július 15-étől a budapesti vb-n lesznek érdekeltek.
„Az egyetemisták olimpiájának számító Universiadén a vb közelsége miatt magyar világklasszis úszó sajnos nem tud részt venni, ezzel valószínűleg több ország is így lesz, de a magyar úszás van olyan erős, hogy így is több éremesélyest is ki tud állítani” – utalt Sós Csaba szövetségi kapitány az egyaránt országos bajnok Szentes Bencére és György Rékára, míg a többi versenyző esetében úgy fogalmazott, a döntőbe jutás az alap elvárás.
Az eseményen négy magyar csapat vesz részt, a férfi és női vízilabda, női kosár- és röplabda. Érdekesség, hogy röplabdacsapat, az 1965-ös budapesti Universiade óta először indul.
A kétévente rendezett Universiade sportszakmai értéke alapján a Global Sports Impact ranglistájában 2017-ben a második legtöbb pontszámot kapott sporteseményt rendezték meg Tajpejben, az első a londoni atlétikai világbajnokság, a harmadik pedig a budapesti vizes világbajnokság volt.
Ami pedig már a jövőt illeti, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség a múlt héten arról döntött, megpályázza a 2025-ös Universiade megrendezését. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár szerint akkorra minden szükséges sportlétesítmény megépül, így Magyarország alkalmas az egyik legnagyobb multisport-esemény megrendezésére is. Budapest korábban 1935-ben és 1965-ben volt házigazdája a világjátékoknak.