Ha az alternatív tanterveket érintő javaslatok elfogadásra kerülnek, ellehetetlenül a Waldorf-pedagógia szerinti működés.
A Waldorf-iskolák szempontjából rendkívül aggályosnak találjuk a köznevelési törvény tervezett változtatásait. Amennyiben a módosítások elfogadását követően alkalmazásra kerülnek, azok lényegében ellehetetleníthetik az iskoláinkban a Waldorf-pedagógiai szerinti működést – közölte megkeresésünkre Szabó Zoltán, a Magyar Waldorf Szövetség ügyvezetője.
Megírtuk: A köznevelési törvényhez beterjesztett módosító javaslatok nemrég újabb passzusokkal bővültek, az egyik szigorítás az államitól eltérő oktatást kínáló alternatív iskolák tanterveit érintik:
az alternatív kerettantervek legfeljebb 30 százalékban térhetnének el az oktatásért is felelős miniszter által kiadott központi kerettantervektől. Ez lényegében az alternatív tantervek kiüresítését jelentené
- Az elmúlt hetekben folytatott érdekképviseleti tevékenységünk során számos egyeztetést folytattunk a témában a döntéshozókkal és szakmai szervezetekkel – írta Szabó.
Hangsúlyozta: szövetség részéről a következő időszakban is folyamatosan egyeztetni fognak az Oktatási Államtitkársággal annak érdekében, hogy egy
olyan megoldást találjanak, amely minden érintett fél számára elfogadható és már a következő tanévtől garantálja a Waldorf-működés folytatásának lehetőségét.
Mi a Waldorf-pedagógia?A Waldorf típusú alternatív pedagógiai irányzat lényege, hogy a gyermekek életkori sajátosságai határozzák meg a tanítási módszert és a tananyagot. Ennek célja, hogy a gyermekeket koruknak megfelelően, testi és szellemi fejlődésüket elősegítve oktassa. Magyarország 40 Waldorf-iskolájába és 54 óvodájába jelenleg több mint 8 100 gyermek jár. A 94 intézményben közel 1000 pedagógus dolgozik. A szakmai munkát 7 önálló Waldorf-pedagógus képzés támogatja. (Forrás:
waldorf.hu)