A "trianoni szerződés napjává" nyilvánítaná Romániában két kormánypárti szenátor június 4-ét, ami azt jelentené, hogy ezen a napon a történelmi eseményről szóló rendezvényeket tartanának, és országszerte kitűznék a nemzeti lobogót - közölte vasárnap a Mediafax hírügynökség. Az erről szóló törvénytervezetet Serban Nicolae, a kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője és Titus Corlatean volt külügyminiszter terjesztette a parlament elé, sürgősségi eljárást igényelve a jogszabály elfogadására.
A jogszabály felhatalmazza az állami és helyi hatóságokat, hogy logisztikai vagy költségvetési támogatást nyújtsanak a trianoni szerződés jelentőségét tudatosító tudományos, oktatási, kulturális rendezvények megszervezéséhez, amelyekről a román közszolgálati médiának is be kell számolnia.
- írta a törvénytervezet indoklásában a két szenátor. Szerintük ez a dokumentum képezi a kétoldalú román-magyar kapcsolatok alapját, előírásainak tiszteletben tartása pedig - a nemzetközi jog többi szabályának tiszteletben tartásával együtt - magától értetődő feltétele a két ország közti kapcsolatok fejlődésének.
A törvénytervezet kezdeményezői azt állítják: mostanában a "trianoni szerződés mibenlétének eltorzított értelmezését népszerűsítő próbálkozásokkal" szembesültek - nyilvánvalóan a románhoz hasonló magyar nacionalizmusra utalva ezzel -, és úgy értékelik, a mai Európai Unióban elfogadhatatlan minden olyan próbálkozás, amely "a történelem átírására és revizionista álláspontok hangoztatására irányul".
Az Orbán-kormány szélsőjobboldali nacionalista hőzöngésére válasz ez a hasonló mentalitású bukaresti vezetéstől a román média értelmezése szerint is: a román kormánypárti szenátorok arra reagáltak, hogy a magyar Országgyűlés a nemzeti összetartozás évének nyilvánította 2020-at, a trianoni békediktátum 100. évfordulóját. A magyar parlament döntését egy korábbi közleményében a bukaresti külügyminisztérium megalapozatlannak nevezte, és annak indoklását elutasította, mivel Románia szerint Trianon nem jelent tragédiát.
Romániában egyre veszít támogatottságából a kormányzó PSD - mely pártelnökét korrupcióért börtönbüntetésre ítélték -, és az ellenzéke jellemzően jobboldali. A nacionalista indulatok populista feltüzelésével népszerűsége helyreállításán is dolgozhat a Dancila-kormány jelen üggyel csak úgy, mint az úzvölgyi katonatemetőben történt incidens kezdeti arrogáns kezelésével.