;

Budapest;bérlakás;Fővárosi Negyed;

- Minivárosközpont épült dombházzal

Újabb 33 önkormányzati bérlakással gazdagodott a XIII. kerület, átadták a Klapka Központot.

Különleges, sok tekintetben egyedi, modern és mégis klasszikus agora, új városközpont jött létre Angyalföldön, a Kassák Lajos utca, Klapka utca, Tüzér utca, Pattantyús utca által határolt területen. A hivatalosan csütörtök óta, de valójában már egy ideje működő központ sokféle igényt kielégít, üzletek, vendéglátó helyek és szolgáltató cégek ügyfélterei mellett orvosi rendelők is helyet kaptak benne. A bérlakásokba beköltözők mellett a környéken élők is élvezik a hatalmas zöldfelületeket és közösségi tereket, a nagy kedvenc pedig máris az üzleteket „rejtő” hatalmas zöld domb, vagy ahogy nevezni kezdték építész berkekben és a környéken is, a dombház.

Az egyedi megoldásokban gazdag központ tervei Média Építészeti Díjat kaptak, a kerület polgármestere pedig külön kiemelte beszédében, hogy a legkorszerűbb építészeti megoldások mellett a beruházás legfontosabb eleme a környezettudatosság. Tóth József szerint a Klapka Központ térszervezése mintaként szolgál majd jó ideig, kertészeti megoldásai pedig növelik a környéken élők komfortérzetét. A több mint tízezer négyzetméteres mini városközpontra nagy szükségük volt a környék tízemeletes paneljeiben és a másik oldal klasszikus bárházaiban élőknek egyaránt.

A jelentős részben felújításra szoruló, lepukkant fővárosi önkormányzati bérlakásállomány mellett teljesen szokatlan, hogy a 33 új lakás kiváló minőségű és minden tekintetben energiatakarékos megoldásokat tartalmaz, itt a rezsi biztosan nem lesz magas. A lakókat pályázaton választják ki.

A helyi önkormányzat 2002-ben indította el bérlakás építési programját, azóta 11 helyszínen a mostaniakkal együtt már 630 új otthont tudtak átadni a bérlőknek. Ebben az önkormányzati ciklusban a kerület 50 bérlakás megépítését vállalta. Tavaly adták át a passzívházak követelményeinek is megfelelő Kartács utcai ingatlan 23 lakását, a mostani 33 bérlakással tehát jócskán túlteljesítették a terveket. Mivel pedig egy lépcsőzetes lakáshoz jutási rendszer is működik a kerületben, összesen már több mint ezer családot segítettek eddig jobb lakáskörülményekhez.

A Klapka lakások 44 és 99 négyzetméteresek, nem kicsik, ezekhez csatlakozik a pinceszinten 4 akadálymentes parkoló, két elektromos és 74 sima gépkocsi parkoló, továbbá 36 kerékpártároló is. Az egész épületegyüttest az önkormányzat üzemelteti majd.

Tóth József polgármester az avató ünnepségen is azt hangsúlyozta, hogy nem állnak le, 2033-ig megvannak az elképzelések a kerület fejlesztésére. Most ugyan még nincs kivitelezési szakaszban újabb építkezés, de az önkormányzat további helyszíneken is előkészíti a munkát. A Jász utca 72. szám alatt egy 35 bérlakást magába foglaló ingatlan építésére már megvan a kivitelező, nemrég eredményesen zárult a közbeszerzés. A Szent László út 66-68-ban pedig megkezdődött egy 60 lakásos önkormányzati bérház tervezése.

Lakáshelyzet számokbanA KSH adatai szerint 2017-ben nem épült a fővárosban önkormányzati bérlakás, 2018-ban pedig azt a 23 lakást jegyzik, amelyet a XIII. kerület a Kartács utcában adott át. Más kerületekben nem épült semmi a lakásgondok enyhítésére. Részletes adatsorok még csak 2017-ről vannak. Ezek alapján a bérlakásállomány nagyságát nézve a XIII. kerület áll az élen, itt összesen 6200 önkormányzati bérlakás van, a következő a VIII. kerület 4540, majd a IX. és a III. kerület 3152, illetve 3077 lakással. (Egy tavaly év végi adat szerint Erzsébetváros jelentősen növelte lakásainak számát, és már 5586 ingatlannal rendelkezik.) A sor végén a XXIII. kerület áll, Soroksáron csak 40 önkormányzati lakás van. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a Fővárosi Önkormányzatnak is vannak lakásai, 1244 szerepel a KSH 2017-es listáján. A lakásállomány nincs jó állapotban, 36 százaléka 1900 előtt, több mint 47 százaléka pedig 1901 és 1945 között épült, 1989 óta mindössze 2,4 százalék az arány. Az önkormányzati lakások átlagos nagysága nincs 48 négyzetméter, több mint fele egyszobás, 37 százaléka kétszobás, több mint 17 százalékuk komfort nélküli. A szakemberek 2017-ben 1844 lakást bontásra ítéltek, de ebből 623-ban laktak. Akkor több mint 4 ezren szerepeltek a lakásigénylő listákon, miközben a 24.hu tavaly év végén közérdekű adatigénylésekkel összeszedett adatai szerint ugyanennyi, majdnem 4 ezer önkormányzati bérlakás állt üresen Budapesten, főként a rossz állapota miatt. A legtöbb kiadhatatlan lakással a józsefvárosi önkormányzat rendelkezik, a 4500 lakásból majdnem 900 üresen áll. 2017-ben 322 családot lakoltattak ki fővárosi önkormányzati bérlakásokból, 229 esetben a felhalmozott tartozások miatt.

A kisebb intézmények igazgatói csak akkor tudják a radiológusok 24 órás jelenlétét finanszírozni, ha azt fedezetlen költségként is bevállalják.