Azt találták, hogy egyes bélbaktériumok száma jelentősen megnövekszik bizonyos sportolók, például maratonfutók szervezetében verseny után. A baktériumok doppingszerepét egereken is tesztelték, és az állatok teljesítményét szintén javította a Veillonella nevű baktérium – írta a Qubit a Harvard kutatóorvosainak a Nature Medicine-ben megjelent tanulmányukban.
A kutatócsoport szerint a teljesítményfokozó hatás annak köszönhető, hogy a baktérium lebontja a fáradtságot okozó tejsavat. A tudósok szerint, ha további klinikai vizsgálatokkal sikerül igazolni, hogy minden ember teljesítményét fokozni tudja, akkor teljesen új alapokra kell helyezni a sportolók doppingvizsgálatait.
A vizsgálatban a bostoni maraton 15 résztvevőjétől, valamint tíz, kevés testmozgást végző embertől gyűjtöttek székletmintákat, amelyek elemzése után megállapították, hogy a futók szervezetében – bár nem jelentősen – magasabb a Veillonella baktérium előfordulása a maraton után. A vizsgálat további 87 sportoló mintáin is hasonló eredményre vezetett. A futók székletéből nyert Veillonella-törzseket 16 egér szervezetébe ültették, másik 16 egér pedig olyan baktériumokat kapott, amelyek nem tudják lebontani a tejsavat. Néhány órával később az egereket addig futtatták, amíg ki nem fáradtak – később fordítva is beadagolták a különböző baktériumtörzseket a két egércsapatnak. Az eredmények szerint azok az egerek, amelyek Veillonella-törzseket kaptak, átlagosan 13 százalékkal hosszabb ideig bírták a futást, mint a tejsav lebontására képtelen baktériumokkal beoltott állatok. Kimutatták, hogy a tejsav a véráramból az egerek beleibe került, a lebontási folyamat melléktermékétől pedig javult a futóteljesítményük.
A Guardian által megkérdezett mikrobiomkutató, Orla O'Sullivan szerint, mivel a Veillonella burjánzása sportolás után jelentkezett, fontos szerepe lehet a szervezet regenerálódásában is. Mivel azonban az emberek mikrobiomjai között óriási különbségek lehetnek, arra is felhívta a figyelmet: „az egerek állóképessége ugyan nőtt, nem szabad egyből azt feltételezni, hogy az embereknél ugyanez történik.”