Németh Zsolt;Nacsa Lőrinc;Daphne Caruana Galizia;

Daphne Caruana Galizia

- Fideszes képviselők nem akarták, hogy kivizsgálják a máltai újságírónő meggyilkolását

Négy kormánypárti képviselő is nemmel voksolt az Európa Tanács felvetésére: a vizsgálat ettől függetlenül elindul.

Döntött az Európa Tanács: vizsgálatot kell indítani az autójában felrobbantott máltai újságíró ügyében. A kormányzati és ellenzéki korrupciót, illetve a máltai elit alvilági, orosz és azeri kapcsolatait feltáró Daphne Caruana Galiziát 2017 októberében gyilkolták meg, és azóta sem oszlanak a kétségek az elkövetőkkel és a nyomozás függetlenségével kapcsolatban – írja a 444.hu.

A 47 államot, köztük Oroszországot és a kaukázusi országokat is tagjai között tudó Európa Tanács szerdai döntéséről szóló közlemény szerint a közgyűlés súlyos aggályait fejezte ki, és indítványozta, hogy három hónapon belül független és nyilvános vizsgálat induljon az ügyben. Képviselők figyelmeztettek, hogy mintha egyes felelősök büntethetetlennek tűnnének Muscat miniszterelnök személyes védelmének köszönhetően.

 „A máltai jogállamiságot komolyan aláássa a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengesége” - állapította meg a határozat, és egyben felszólította Máltát, hogy teljeskörűen alkalmazza az Európa Tanács alá tartozó Velencei Bizottság és a Korrupcióellenes Államok Csoportja (a nekünk is ismerősGRECO) ajánlásait.

Az újságíró családja szerint ez öles lépés az igazság felé, és a nemzetközi közösség további segítségét kérik, hogy Muscat miniszterelnök tényleg állítson fel független bizottságot a nyomozás ellenőrzésére.

A határozat a holland néppárti képviselő, Pieter Omtzigt jelentésén alapul, és nagy többséggel szavazták meg: 72 igen, 18 nem, 3 tartózkodás. Nem annyira nehéz kitalálni, kik nyomtak nemet. Az itt található összesítés szerint a 18 elutasító szavazatot a következők hozták össze:

• a két olasz kormánypárt és Berlusconi pártja egy-egy képviselője,

• egy ciprusi szocialista,

• négy török Erdogan pártjából,

• hat azerbajdzsáni képviselő 

• és négy fideszes, illetve KNP-s politikus

Név szerint: Németh Zsolt, Csöbör Katalin, Tilki Attila, Nacsa Lőrinc.

Indoklást sem a párt honlapján, sem az MTI-ben nem találni. Mivel más nem volt jelen, így az összes magyar szavazat a kivizsgálás ellen ment. A fentieken kívül az összes többi, bal- és jobboldali, liberális és zöld európai párt mind igennel szavazott.

Érdekesség – írja a hírportál – hogy amikor retorikailag kapóra jött, akkor a Fidesz is arra utalgatott, hogy Muscat kormányának köze van a gyilkossághoz. 

Amikor a jogerősen elítélt Gruevszki kapott menedékjogot nálunk, akkor a nemzetközi felháborodásra a Fidesz egy olyan közleménnyel reagált, amely szerint „teljesen természetes, hogy egy baloldali kormány által fenyegetett és üldözött néppárti politikus számára lehetővé tették a menekültügyi kérelem benyújtását”. Majd párhuzamot vontak Gruevszki szerintük állami üldözése és Daphne Caruana Galizia halála közé: 

„Vannak szocialista kormányok, például Málta, ahol újságírókat gyilkolnak meg...”

Az üggyel kapcsolatben megkerestük az érintett képviselőket: árulják el, hogy milyen morális vagy politikai szempontok alapján utasították egy bűncselekmény részletesebb feltárását - saját meggyőződésük vagy pártutasítás alapján mondtak nemet a Európa Tanács határozatára.

Nemmel szavaztak, mert szerintük ez politikai támadás

Megkeresésünkre csak Nacsa Lőrinc reagált , aki  Facebook-posztban megosztott álláspontját küldte el válaszként: ebből kiderül, hogy a javaslatot a kormánypárti képviselők a Málta jogállamisága elleni támadásnak tekintik:

„Ugyanúgy sürgetjük Daphne Caruana Galizia meggyilkolásának kivizsgálását, mint mások. De felháborítónak tartjuk, hogy a szóban forgó határozati javaslat arra használja ki ezt a tragikus esetet, hogy támadást indítson az Európa Tanács egyik tagállama, Málta ellen. A szövegnek alig ötöde foglalkozik az újságírónő meggyilkolásával, ami csak ürügy arra, hogy politikai támadást intézzenek a szigetország ellen, megkérdőjelezzék jogállamiságát. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése egy politikai testület, amely ennélfogva politikai, és nem pedig jogi véleményt képes kinyilvánítani.”

Magyarán, azért utasították el egy politikai szálaktól sem mentes gyilkossági ügy részletesebb kivizsgálását, mert a határozat kezdeményezői kritizálni merték a csigalassúsággal eljáró máltai igazságszolgáltatást - és emlékezettek rá, hogy több magasrangú máltai politikus, közöttük Muscat miniszterelnök is érintett a Panama Papírok-botrányban, de itt sem történtek meg a szükséges vizsgálatok.

Az elhunyt egy 60-as éveiben járó nő, holttestét a Csepel-szigetnél találta meg egy helyi horgász.