Az elmúlt egy évben 0,2 százalékkal csökkent a munkanélküliségi ráta, amely a KSH csütörtökön kiadott legfrissebb jelentése szerint 3,4 százalékon állt a március-májusi időszakban. Ez ugyan rekordot jelent, ám az állástalanok aránya egyre mérsékeltebben csökken, a potenciálisan bevonható munkaerő szinte elfogyott. A vállalatok egyre inkább hajlandóak olyan, régóta nem dolgozó emberek felvételére is, akik komolyabb betanítást igényelnek. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint erre utal legalábbis, hogy a munkanélküliség átlagos időtartama folyamatosan csökken (13,9 hónap), a legalább egy éve munkanélküliek aránya pedig zsugorodik az állástalanok körében (36,7 százalék).
A KSH adataiból ugyanakkor az is látszik, hogy a fiatal, 15-24 éves munkanélküliek száma 7200 fővel 35 ezerre emelkedett, munkanélküliségi rátájuk 2,4 százalékkal 11,1 százalékra nőtt. Minden ötödik munkanélküli ebből a korcsoportból kerül ki.
A KSH a havi jelentéseiben regionális adatokat nem közöl, honlapjukra azonban éppen csütörtökön került ki a Fókuszban a megyék elnevezésű, első negyedéves munkanélküliségi adatokat is mutató interaktív grafikon. Ebből pedig az látszik, hogy a területi különbségeket még mindig nem sikerült megoldani: miközben Veszprém megyében 0,8, Győr-Moson-Sopronban pedig 1,5 százalékos a munkanélküliség, addig az ország keleti felén, az északi és a déli határvidéken ennek a tízszerese jellemző. Szabolcsban 8,8, Nógrádban 6,9, Baranyában 6,6 százalékon állt a mutató.