"A kormány választ és intézkedési tervet készít, amit megvitat az Európa Tanács illetékes szerveivel. A folyamat lezárulta után a jelentés szövegét és a magyar kormány válaszát nyilvánosságra hozzuk" – így válaszolt a belügyi tárca a felvetésre, hogy miért ülnek még mindig a Magyarország helyzetéről szóló korrupciós jelentésen. Hogy mikor mutatják be a dokumentumot és a reakciót, arról elegánsan hallgattak.
Nem egyszeri esetről van szó: mint lapunk is beszámolt róla, a kormány a 2018-as jelentést is beleszámítva negyedik alkalommal tiltja meg, hogy az ET antikorrupciós csoportja, a GRECO nyilvánosságra hozza a magyar helyzetről készített összefoglalót – a szervezet pedig belső szabályzata miatt elfogadja a a kormányzati tilalmat.
Az ügyben az euronews.hu fordult a Belügyminisztériumhoz, Pintér Sándor tárcája pedig egy könnyen cáfolható állításba is belefutott: azt írták, hogy most kapták meg a GRECO-jelentést,
Erre utal az is, hogy a GRECO-vezetők már márciusban kifogásolták, hogy az Orbán-kabinet egyik jelentést sem hozta nyilvánosságra. A korrupció visszaszorítására tett magyar hatósági és kormányzati törekvéseket a csoportnál egyébként általánosan elégtelennek tartják; nem véletlen, hogy Fehéroroszország mellett Magyarország a másik olyan ET-tag, ami nem járul hozzá a róla szóló jelentések publikálásához.