Ma startolt a főváros és egyben az ország első előválasztásának második fordulója. A budapesti, választókorú állampolgárok a város főbb csomópontjain felállított sátrakban, összesen 15 helyszínen dönthetik el voksukkal, hogy az MSZP-Párbeszéd-Szolidaritás jelöltjét, Karácsony Gergelyt, a Demokratikus Koalíció (DK) támogatásával induló Kálmán Olgát vagy a momentumos Kerpel-Fronius Gábort küldik csatába ősszel a kormánypárti Tarlós Istvánnal szemben. Nemcsak hagyományos módon lehet majd 26-áig választani: online voksolhat az, aki ma reggelig regisztrált.
A téli, első fordulóban a szocialista Horváth Csaba és Karácsony Gergely mérkőzött meg. A résztvevők már tízezres részvételnek is örültek volna, ehhez képest több mint 34 ezren vettek részt a folyamatban. Karácsony februárban nagy többséggel húzta be a versenyt. Újdonság a mostani fordulóban, hogy már van érvényességi küszöb is: a szervezők csak akkor tekintik érvényesnek az eseményt, ha minimum 50 ezer választó az urnák elé járul. Ez a mostani indulók egyöntetű véleménye szerint simán meglesz.
Azt nehéz megsaccolni, hogy mindennel együtt mennyibe kerül egy előválasztás Budapesten, hiszen az ezt támogató pártok is beletették saját erőforrásaikat, például a sátrakat, embereket, eszközöket, kommunikációt. – Nem merek biztos számokat mondani, a mi részünkről 3 és 5 millió közötti összegről lehet szó. – közölte Varga Máté, a procedúra egyik lebonyolítója, az aHang nevű civil szervezet vezetője. Az aHang csak az online szavazás megszervezésére úgy 800 ezer forint támogatást kapott "mikroadományokból."
Miközben Karácsony Gergely már télen nyilvánosságra hozta főpolgármesteri programját és a Momentumnak is előbb volt víziója, mint jelöltje, Kálmán Olga az utolsó pillanatra hagyta az Egyenesen Budapestért című tervének ismertetését. Hivatalosan ugyanis csak egy nappal az előválasztás kezdete előtt, tegnap osztotta ki programját a sajtónak. Kedd este azonban az ATV-ben már megszellőztetett két vállalást, amely rögtön vitát is szított az ellenzéken belül. Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke azt mondta, „szép tervek, csak nem megvalósíthatóak”. Kálmán Olga tegnap kérdésünkre azt mondta, az, hogy például Szabó mit gondol a programjáról, maximum a Párbeszéd társelnökének fontos. Kálmánt megkérdeztük arról: ilyen kiindulópontból mennyire lesz nehéz megvalósítani az előválasztás lényegét, azaz, hogy a vesztesek beállnak teljes mellszellésséggel a győztes mögé. – Az előválasztás után természetesen azonnal le kell ülnie mindenkinek és elmondani, hogy a győztes programjával kapcsolatban van-e fenntartása. Szerintem nincsenek nagy és főleg feloldhatatlan problémák – fogalmazott a DK-s jelölt.
Nemcsak az ellenzék számára fontos a jelöltek csatája. A Fideszben ugyanis, noha továbbra is magabiztosan tekintenek az októberi helyhatósági választásra, azért odafigyelnek az előválasztásra – derült ki kormánypárti politikusokkal folytatott háttérbeszélgetéseinkből. Igaz, az esélyeket viszonylag egyoldalúan ítélik meg, a legtöbben azt állították, semmilyen olyan tényezőt nem látnak jelenleg, ami veszélyeztetné Tarlós István újrázását ősszel. Egy dél-pesti képviselő azt mondta lapunknak: szerinte az ellenzék egyetlen esélye, ha októberre a fővárosban olyan hangulatot tud teremteni, hogy a választás afféle budapesti népszavazássá válik Orbán Viktor rendszeréről.
– Tarlós István most népszerűbb bármely ellenzéki indulónál, a Fidesz jobban tud mozgósítani még a fővárosban is, ez látszott az EP-választásokon, de egy ilyen ellenzéki világ kontra Orbán-rendszer elég vonzó hívószó lehet mindenki számára, aki nem kedvel minket. Ha az ellenzéknek sikerül ezt a választás fő kérdésévé tenni, akkor lehet esélye, ezt el kell ismerni – mondta a képviselő.
Többen viszont úgy vélték, hogy erre nem lesz képes az ellenzék.
– A helyhatósági választások a legtöbb ember számára mindig is arról szóltak, kiben látják leginkább, hogy a saját településük ügyeit a legjobban tudják képviselni. Ezért van előnyben pártállástól függetlenül szinte mindig a regnáló polgármester, ezért tud Tarlós István a Fideszénél nagyobb személyes támogatottságot maga mögött. Szerintem ezt nem lesz képes megváltoztatni az ellenzék októberig, mi nyilván mindenhol a sikeres polgármestereinkre építünk majd – mondta egy budapesti KDNP-s.
Egy másik budapesti fideszes azt mondta, a baloldali pártok „marakodna egymással” és ez nem feltétlenül fog befejeződni az előválasztások után sem. – Nem képesek majd hitelesen azt a képet sugallni magukról, hogy konszolidált módon tudnának elvezetni egy várost. A marakodó ellenzékkel szemben elég lesz a konszolidált Fidesz-vezetés képét hangsúlyozni a kampányban – fogalmazott.