A cukorbetegséggel élők kénytelenek a mindennapjaikat bizonyos szabályok betartása mellett élni, ha ezeket megszegik, az megmutatkozik a vércukorszintjükben. Ennek értékeit a melegebb időben érdemes gyakrabban ellenőrizni, mert ilyenkor a glükózszint hajlamos ingadozni, jobban kilengeni. Az értékeket célszerű a kezelőorvossal egyeztetni, mert kánikulában más dózisra lehet szükség, mivel ekkor eleve alacsonyabb a vércukor mennyisége – mondta Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A magas hőmérséklet és a nagyobb páratartalom jelentősen megnöveli a hipoglikémia esélyét is, de ha a cukorbeteg betartja az óvintézkedéseket, kivédheti a vércukorszint leesését. Fontos például, hogy a legmelegebb órákban ne menjen napra, a fizikai aktivitást a reggeli vagy az esti órákban végezze, figyeljen oda az étrendjére és lehetőleg kerülje az alkoholfogyasztást.
Lábra vigyázni
A cukorbetegség egyik szövődménye a diabéteszes láb (neuropátia). Mivel a betegek gyakran nem érzik, amikor valami felsérti a talpukat, fontos, hogy ne járjanak mezítláb és minden este ellenőrizzék lábukat, nincs-e rajta seb. Cukorbetegség esetén még nagyobb szükség van a megfelelő napvédelemre, leégés hatására ugyanis szintén kikerülhet a normál tartományból a glükóz szint, ráadásul ekkor dehidratációval is számolni kell – mondta a szakorvos.
Egy utazás eleve nagy stresszel jár, sok mindenre oda kell figyelni. Cukorbetegség esetén célszerű előtte a kezelőorvossal konzultálni, aki elmondja, mi mindenre kell odafigyelni, mit csináljon vészhelyzetben, hogyan tárolja gyógyszereit, inzulinját, valamint, hogy milyen dózist kell alkalmaznia, ha más időjárási körülmények közé utazik.
Az úgynevezett okosdiabetolgia nagy segítséget jelenthet a cukorbetegeknek. Az online vércukornapló, a szöveti glükózmonitorozás, illetve a telediabetológia különösen nyaralás esetén nyújthat biztonságot, mert kapcsolatban maradhat a beteg és a kezelőorvos - mondta Porochnavecz Marietta.