Sem alkohol sem drog nyomaira nem bukkantak a május végén 28 áldozatot követelő dunai hajós tömegszerencsétlenség ügyében az azóta a baleset okozásával meggyanúsított ukrán hajóskapitánynál - derült ki az ügyben nyomozó Budapesti Rendőr Főkapitányság (BRFK) sajtótájékoztatóján. Korábban a bulvársajtóban felmerült, hogy akár alkoholt is fogyaszthatott a 64 éves Jurij C.
Mint Csécsi Soma alezredes, szóvivő elmondta: közvetlenül a baleset után, még a Viking Sigyn szállodahajón elkezdődött hatósági szemle előtt a nyomozók azonnal mintát vettek a kapitánytól. „A hajó kapitánya alkoholt nem fogyasztott, kábítószer fogyasztásának a gyanúja nem merült fel” - szögezte le a szóvivő. A nyomozásba pályaalkalmassági szakértőt, illetve szemorvost is bevontak. „Szükségessé vált az ilyen szakértő igénybevétele” - mondta el Csécsi Soma, ám részletekbe nem bocsátkozott, mindössze annyit mondott, hogy ez is az ilyenkor elvégzett vizsgálat része.
Lapunk kérdésére, miszerint tudható-e, hogy ki volt a kormánykeréknél a végzetes pillanatokban, is csak annyit mondott a szóvivő, hogy ennek tisztázása még a nyomozás feladata.
A hajótragédia miatt a BRFK egy hatvan fős nyomozócsoport hozott létre, ennek tagjai kizárólag ezzel az üggyel foglalkoznak. A nyomozók mindegyikének több mint tíz éves szakmai tapasztalata van, a nyomozócsoportban nemcsak bűnügyi, hanem közlekedésrendészeti szakemberek is vannak.
A BRFK eddig 78 személyt hallgatott ki tanúként, a balesettel összefüggésben további 230 embert hallgattak meg. Az ügyben összesen 4500-5000 oldal iratanyag keletkezett. Emellett 16 térfigyelő kamera felvételeit foglalták le, továbbá a szállodahajó valamennyi informatikai adatállományát. A hajóról kilenc gigabyte-nyi fényképet készítettek, illetve lefoglalták a június 11-én a Dunából kiemelt Hableány összes kommunikációs berendezését is. Ugyanakkor Csécsi Soma nem bocsátkozott találgatásokba arról, hogy a szakértői jelentések mikorra lesznek a rendőrség kezében, mivel - mint fogalmazott – a jelentés elkészítése egy igen időigényes folyamat.
Az összesen 35 személlyel hullámsírba merült Hableány 28 áldozatai közül 25-öt megtaláltak és azonosítottak, jelenleg három embert keresnek. A keresés a Duna 215 kilométeres szakaszán folyatódik, nemcsak a vízen, hanem a szárazföldi területeken, a folyó ár- és hullámterületén is. A keresésben a BRFK összes bevethető hajója részt vesz, ezen felül a katasztrófavédelem és a készenléti rendőrség is ad hajókat. A szóvivő lapunknak elmondta: egyszerre 14-15 hajó vesz részt a keresésében, hajónként két-három fővel. „A keresést addig folytatjuk, amíg reális esély van megtalálásra” - fogalmazott Csécsi Soma.
Mint arról beszámoltunk, a baleset utána hatóságok átvizsgálták a Viking Sigyn szállodahajót, ám utána útnak engedték. A BRFK hangsúlyozta: „az első szemlén a kollégák teljes jogú munkát végeztek. A személt a szakmai előírások szerint folytatták le.” Ezért a hajó további visszatartása nem volt indokolt, az első szemle után a hajó távozása jogszerű és szakszerű volt. Ugyanakkor a Viking Sigyn hajó június 10-re újra Magyarországra érkezett, Visegrádon vetett horgonyt majd újabb hatósági szemlére került sor. A szóvivő úgy fogalmazott: az újabb szemlére a „bizonyítás érdekében került sor”. A folyamatban lévő nyomozás miatt nem részletezték, hogy ezt pontosan mit jelent, ám – szögezte le Csécsi Soma – a második szemle megerősítette az első szemle megállapításait.