A kórházi adósságok azonnali felszámolását kéri az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) kormánytól és egyben azt is, hogy legkésőbb július közepéig rendezze május végére lejárt számlákat. Mint azt közleményükben írták: 2011 végén a kormány azért biztosított 46 milliárd forint pluszforrást a kórházaknak, hogy azok 2012-ben, az állami fenntartásba vételkor "tiszta lappal indíthassák" a működésüket. A maradéktalan adósságrendezés azonban sem akkor, sem az azóta eltelt hét és fél évben nem valósult meg.
Az idén július elsején hatályba lépő új egészségügyi finanszírozási rend a 2011. évihez hasonló alkalmat teremt arra, hogy a tartozások tekintetében az egészségügyi intézmények nulláról indulhassanak. Ez által nemcsak az új finanszírozási modell, hanem az egyes intézmények gazdálkodási teljesítménye is jobban mérhetővé válna.
Az idei év első öt hónapjában átlagban csaknem 4,5 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézmények lejárt tartozásállománya, és május végére meghaladta a 37 milliárd forintot. A 40 milliárd forint közeli adósság már a kórházak működését veszélyezteti, és a beszállítók közül elsősorban azoknak a kis- és közepes vállalkozásoknak jelent súlyos terheket, amelyeket a kormány a kiemelt támogatásáról biztosított.
Az OSZ véleménye szerint az állami fenntartás nyolcadik évében illene megszüntetni azt a gyakorlatot, hogy a beszállító cégek tízmilliárdokkal finanszírozzák a hazai egészségügyi intézményeket. Rásky László, a szervezet főtitkára szerint aggodalomra ad okot, hogy sem az idei költségvetés, sem a jövő évi tervezet nem tartalmaz külön forrást a kórházi adósságok rendezésére.
Hozzátette: az adósság megfizetése mellett célszerű lenne, ha a kormány 5 százalékra mérsékelné az állami fenntartású intézményekbe szállított egészségügyi termékek általános forgalmi adóját, hiszen az állami egészségügyben az áfát az állam a saját magának fizeti meg. Ezzel az intézkedéssel tízmilliárdos nagyságrendben lehetne csökkenteni a hazai egészségügy forrásigényét