Előválasztási tájkép a Lehel Piacon: balra momentumos pult, jobbra a Demokratikus Koalíció aktivistái gyűjtenek szignókat, középen Karácsony Gergely kampányol. Balra csendesség, jobbra is, Karácsony viszi el a showt a kerületben. Nem csoda, van egy nehézsúlyú kampányembere, Tóth József. Az 1994 óta egyfolytában polgármester szavakkal nem korteskedik Karácsony mellett, gesztussal viszont igen: aláírja hogy, őt akarja főpolgármester-jelöltnek.
Ha van valaki, akitől tudtam tanulni, az pont ő – állítja Karácsony Gergely, hogy a XIII. kerület polgármestere sokat segített neki, amikor első ciklusa alatt tanulta Zuglóban a városvezetői szakmát. Karácsony szerint pont Tóth József példája bizonyítja, hogy szociáldemokrata „kormányzással” igenis sikerre vihető egy város – kormányzati ellenszélben is.
Aztán Karácsony Gergely átsétált a Momentum pultjához, és szignójával támogatta Kerpel-Fronius Gábor indulását az előválasztáson, jelezve, hogy hisz a demokratikus versenyben. Annak ellenére, hogy – miként az Indexnek adott interjújában is kimondta, az előválasztás részesei nem mindig tartják magukat a fair play szabályaihoz, például Gyurcsány Ferenc is rapid módon kihátrált abból az egyezségből, mely szerint Karácsony Gergelyt támogatja, mint a február eleji előválasztás győztesét.)
Megjegyzendő: pont a XIII. kerületben van némi áthallás a DK előválasztási manőverei és a 2014-es önkormányzati választások között, akkor ugyanis Gyurcsány Ferenc pártja az egykori Együttel, a Moma-val (Bokros Lajos formációja) közös listát állított és közös jelölteket indított azokkal Tóth József és a szocialisták favoritjaival szemben. Végül mind a 15 egyéni képviselőséget azok húzták be, akiket Tóth József támogatott.
Most a DK aktivistái fogták magukat, összecsomagolták a pultjukat, és távoztak.
Vállalásokat tesznek az előválasztáson részt vevők
Kérdésre válaszolva Karácsony azt mondta, egy szabad és zöld Budapestet szeretne. Úgy véli, a zöld elemek már minden párt és minden jelölt programjában „kötelező elemként” megjelentek, de – folytatta – ő már nagyjából 10 éve képviseli a szolidáris és zöld városról szóló várospolitikai víziót.
Kitért arra is, hogy mindenki, aki részt vesz az előválasztáson, komoly vállalásokat tesz:
aki megnyeri, annak minden erejével Tarlós István kihívójaként azért kell dolgoznia, hogy megváltoztassa Budapestet.
és annak, aki nem nyeri meg, minden erejével a győztest kell támogatnia.
Szerinte az előválasztáshoz hasonló események nagyon sokat segítenek abban, hogy visszahozzák Magyarországon a demokrácia megtépázott szellemét. Az elmúlt időszak beszélgetései alapján egyébként úgy véli, „sikerült felrázni” a fővárosiakat, és június 20. és 26. között magas részvétel mellett fogják kiválasztani jelöltet.
A péntek esti előválasztási vitáról készült tudósításunkat itt találják.