Ha valaki 1967-ben, a Toronto Maple Leafs 13. Stanley-kupa győzelme után azt mondja, hogy Kanada legnagyobb városának 52 évet kell várnia az újabb bajnoki címre, vélhetően körberöhögik, pláne, ha hozzáteszi, a diadalt nem jégen, hanem parkettán aratják majd labdát pattogtatva.
A jégkorong mellett a kosárlabda lesajnált sportágnak számított az Egyesült Államoktól északra, annak ellenére, hogy a sportág modern változatának feltalálója, a kanadai James Naismith. A hoki hazájában sokan még akkor is tamáskodtak, amikor 1995-ben a Vancouver Grizzlies mellett a Toronto Raptors is bebocsátást nyert az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságba, az NBA-be. A Grizzlies 2001-ben az Államokba költözött, Torontóban azonban kitartottak a csapat mellett, pedig az első két évtizedben egyetlen nyomorult csoportgyőzelmet ért el a gárda.
Hat esztendeje aztán látványos sikerkorszak kezdődött, 2017 kivételével ötször is megnyerte csoportját a Raptors, ám a konferencia-döntőbe csak egyszer, 2016-ban jutott el, ahol simán kikapott a későbbi bajnok Clevelandtől.
A nagy áttöréshez tehát hiányzott valami, illetve valaki, aki az idén a San Antonoióból elvágyódó Kawhi Leonard személyében meg is érkezett. A rájátszásban 732 pontot szerzett, ennél többet csak két legenda, Michael Jordan – 759 – és LeBron James – 748 – tudott összeszorgoskodni korábban. És mivel ezúttal Kyle Lowry, Pascal Siacam, Marc Gasol, Danny Green, Fred VanVleet és Serge Ibaka személyében komoly társai is akadtak, összességében esélye sem volt az idény előtt szuperfavoritnak kikiáltott Golden State Warriorsnak. Úgy pedig főleg nem, hogy az oaklandiek az első négy meccsen nélkülözni kényszerültek az elmúlt két szezon MVP-jét, Kevin Durantot, aki aztán az ötödikre beszállt, de bő tíz perc után súlyosan megsérült, míg Klay Thomson a harmadik meccset hagyta ki, majd sérült meg szintén súlyosan. Csak Stephen Curry volt egészséges a három GSW-klasszis közül, ezt nem bírta el a kétszeres címvédő. Mely ráadásul mindhárom oaklandi csatában alulmaradt, persze egy olyan gárda ellen, melyben hatan átlagolnak tíz pont felett a fináléban, meglehetősen kevés a sansz.
A bajnoki cím tehát 4-2-es összesítéssel Torontóba került (a hatodik meccset 114-110-re nyerte idegenben a Raptors), a csapat első kanadaiként hódította meg az NBA-t. Kawhi Leonard a harmadik nagydöntője után másodszor lett MVP, legutóbb öt éve választották a legjobbnak, amikor a San Antonióval ért a csúcsra. Tavaly csak egy évre írt alá Torontóba, ahol most egy igencsak vonzó új szerződés mellett lehet, hogy szobrot is kap…