Magyar illetések már jóval a mostani dunai hajókatasztrófa előtt figyelmeztetést kaptak, hogy a folyón veszélyesen nagy lett a forgalom, ám a kormány mégsem tett semmit, hogy korlátozza a turistákat szállító hajók számát Budapesten, írja a New York Times.
Mindenesetre most a 28 áldozatot követelő baleset aggasztja a hatóságokat, mivel az idegenforgalom igen fontos bevételi forrás - ám a politikai számítás és a profithajsza felülírta a biztonsági megfontolásokat. A hatalom léphetett volna, hogy ne közlekedjen ennyi vízi jármű, ám Demszky Gábor volt főpolgármester szerint szerint hiába tudtak a főváros vezetői a fokozódó veszélyről, nem történt semmi, mert az üzlet túlságosan is jövedelmező volt. Pedig legalább két jelentés is feltárta, hogy túl sok a hajó az adott szakaszon, főleg esténként.
A hivatalos verzió szerint betartottak minden szabályt és a jelek szerint emberi mulasztás okozta a bajt. Demszky ezzel szemben azt mondja: a kormány és oligarchái állandóan új bevételi forrás után néznek, és ez esetben meg is találták. Hozzátette, hogy Tarlós István főpolgármester keze itt meg van kötve, bár beavatottak szerint a tragédia után hajók tucatjai tűntek el a vízről, miután a hatóságok lecsaptak azokra, amelyek engedélyek nélkül működtek. Sokan úgy vélik azonban, hogy a szigor csupán átmeneti.