Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének nagy napja volt kedden. Az Országgyűlés az igazságügyi bizottság javaslatára elutasította az Országos Bírói Tanács (OBT) kezdeményezését, hogy fosszák meg tisztségétől Handó Tünde OBH-elnököt. Emellett a június 10-i "ügyészek napja" alkalmából Polt Péter legfőbb ügyész Pro Cooperatione Emlékéremmel tüntette ki Handót a "két szervezet közötti építő jellegű együttműködésért". A Ház döntése után 14 törvényszéki és ítélőtáblai elnök állt ki egy nyilatkozatban Handó mellett, aki épp a tegnapi napra időzítette már jó előre borítékolható döntését: ismét eredménytelennek nyilvánította a Fővárosi Törvényszék (FT) elnöki tisztségére kiírt pályázatát, továbbra is bizonytalanságban tartva az ország legnagyobb bírósági szervezetét.
Az Országgyűlés 54 igen, illetve 120 nem szavazattal utasította el az OBH-elnökének menesztéséről szóló OBT-kezdeményezést. A bírói tanács május 8-án határozatot hozott arról, hogy kezdeményezi Handó Tünde tisztségétől való megfosztását a parlamentnél; a tanács több jelentésben feltárt törvénytelenségek, illetve amiatt, mert az OBH-elnök - kétségbe vonva az OBT legitimitását - több mint egy éve nem tesz eleget az OBT felé fennálló törvényi kötelezettségeinek.
A törvény szerint az igazságügyi bizottság javaslata alapján a parlament dönt - kétharmaddal - az OBT-kezdeményezésről, így a tisztségtől való megfosztás elutasítása várható volt. Azonban a Ház fideszes többsége így is trükközött, személyi javaslatként kezelték az OBT indítványát, így vitát nem folytathattak le Handó alkalmasságáról, pusztán szavaztak az igazságügyi bizottság javaslatáról. A bizottság amúgy a múlt héten egy óra alatt "végezte ki" az OBT-kezdeményezést, az ellenzéknek kétszer 10 perc jutott, a kormánypárti többség pedig egy előre - többek szerint Handó által - megírt szöveget fogadott el, amely a tanács kezdeményezésének elutasítását javasolta a képviselőknek.
Polt Péter is biztos volt abban, hogy az OBH-elnök helyén marad, hiszen, ha a Ház másképp dönt, nem biztos, hogy kitünteti Handót. Így viszont az OBH-elnök kerülhet ismét kényes helyzetbe, hiszen a bírák kitüntetéséhez az OBT hozzájárulása szükséges, ám a tanács információnk szerint ilyen döntést nem hozott. A 14 törvényszéki és ítélőtáblai elnök nyilatkozata is be volt tárazva az OBH-nál, hiszen szinte közvetlenül a parlamenti szavazás után közzétették azt a bírósági intraneten. Csökkenti a bírósági vezetők Handó melletti kiállásának értékét, hogy valamennyi aláíró Handótól kapta kinevezését.
A Fővárosi Törvényszék (FT) elnöke azonban nem írta alá az OBH-elnök melletti kiállást, nem is tehette, hiszem másfél éve nincs hat évre kinevezett elnöke az FT-nek. Az OBH-elnök tegnap a harmadik pályázatot nyilvánította ugyanis eredménytelenné. Handó sokáig várt az eredményhirdetéssel: a március 20-i határidőig két pályázat érkezett: az egyiket Polgárné Vida Judit az FT Handó által tavaly május 28-án egy év határozott időre megbízott elnöke adta be, aki azonban utóbb visszavonta pályázatát. A másik pályázó Vadász Viktor az FT büntetőbírója, egyben az OBT tagja és szóvivője volt, akit az indoklás szerint így utasított el az OBH-elnök: "a pályázat és a személyes meghallgatás alaphangulatát is a »harc«, a Fővárosi Törvényszék és a pályázó elleni »támadás« és az ezzel szembeni »védekezés« víziója hatotta át". Az FT elnöki feladatait jelenleg dr. Tóth Gyula elnökhelyettes látja el.