Románia;határon túli magyarok;

A kép a csütörtöki incidens során készült

- "Nem fogjuk leköpni barátainkat" - az etnikumok közti szolidaritásért tüntentek Kolozsváron

Eközben a román kormány azt fontolgatja, hogy az úzvölgyi katonatemetőt a bukaresti védelmi minisztériumra bízza.

"Nem hagyjuk magunkat manipulálni! Nem fogjuk leköpni a barátainkat és szomszédainkat csak azért, mert egyes botrány- és szavazatlesők ezt akarják" - olvasható románul és magyarul annak a megmozdulásnak leírásában, amely résztvevői az etnikumok közti szolidaritás mellett állnak ki. A demonstrációt szombat estére, Kolozsvár főterére szervezték.

"Ismét az utcára vonulunk, egy inkluzív, rasszizmus-, sovinizmus- és gyűlöletbeszédmentes, európai Romániáért"

- írják a szervezők, hangsúlyozva, hogy mielőtt románok, magyarok, németek, romák vagy bármi más lennének, először is öntudatos, tisztafejű polgárok, akik nem ülnek fel a provokációnak.

A gesztusértékű megmozdulás szomorú előzménye, hogy csütörtökön magyarverésben érett be a romániai, illetve a magyarországi, nemzeti érzésekre és nacionalista indulatok felkorbácsolására építő politika. Kövekkel és zászlóruadakkal vertek szét román szélsőjobboldaliak egy élőláncot egy I. világháborús katonatemetőnél, ahová egy helyi önkormányzat önkényesen ékeltek be egy román parcellát. Az úzvölgyi események miatt bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba a budapesti román nagykövetet, de ő a diplomáciában példátlan módon megtagadta a párbeszédet, központi utasításra hivatkozva eközben. Azóta is csak a magyarokra mutogatott és hárítja a felelősséget a román külügyminisztérium, és a kisebbségi kérdés kezelésével még a pápának is dicsekvő, ellenzéki Klaus Johannis államfő sem szólalt meg a csütörtöki etnikai incidens kapcsán.

A román kormányfő a bukaresti védelmi minisztérium kezelésébe adná a sírkertetViorica Dancila miniszterelnök Románia állami jelképeinek tiszteletben tartását követeli, és felelős magatartásra int mindenkit az úzvölgyi katonatemető ügyében, ugyanakkor felvetette, hogy a sírkertet a bukaresti védelmi minisztérium kezelésébe adják.
A román kormány szombaton kiadott közleménye szerint a miniszterelnök olyan megoldást keres, amely a helyi román és magyar közösségek számára is elfogadható. A lehetséges forgatókönyvekre példaként említette, hogy a védelmi minisztérium vegye át az úzvölgyi temető kezelését, kidomborítandó annak nemzetközi jellegét, tekintettel arra, hogy ott több nemzet katonái nyugszanak, akik az első és második világháborúban estek el.

Annak ellenére, hogy több nemzetközi egyezményt is kötöttek azért, hogy védjék a világörökséget, időről-időre Szíriából vagy Irakból lopott ókori műtárgyak kerülnek világszerte a piacra.