Greta Thunberg;

Greta Thunberg

- Greta Thunberg kapta a Lelkiismeret Nagykövete-díjat

Az Amnesty International 2002-ben alapította meg a díjat, hogy ezzel olyan embereket és csoportokat tüntessen ki, akik "lelkiismeretüknek megfelelően cselekedve, előmozdítják az emberi jogok ügyét".

Idén Greta Thunberg svéd környezetvédelmi aktivista és az általa alapított Fridays For Future (Pénteken a jövőért) nevű mozgalom kapta az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet legrangosabb kitüntetését, a Lelkiismeret Nagykövete-díjat - jelentette be a szervezet pénteken.

Thunberg "hatalmas megtiszteltetésnek nevezte", hogy a mozgalom ilyen elismerésben részesült. Az emberi jogok és az éghajlati válság kéz a kézben járnak. Az egyiket a másik nélkül nem tudjuk megoldani.

A klímaváltozás azt jelenti, hogy az emberek nem fognak tudni ételt termeszteni, az otthonuk fenyegetés alá kerül és az egészségük veszélybe kerül. A kormányoknak kötelessége megvédenie bennünket, akkor miért nem tesznek semmit, hogy megállítsák, hogy a klímaváltozás tönkretegye az életünket? - fogalmazott közleményében Greta Thunberg. 

Az Amnesty International 2002-ben alapította meg a Lelkiismeret Nagykövete-díját, hogy ezzel olyan embereket és csoportokat tüntessen ki, akik "lelkiismeretüknek megfelelően cselekedve, előmozdítják az emberi jogok ügyét". A korábbi díjazottak között van Václav Havel néhai cseh elnök, Nelson Mandela, a Dél-Afrikai Köztársaság egykori elnöke és emberi jogi harcos, Malala Juszufzai, a nők oktatási jogaiért küzdő pakisztáni aktivista, Aj Vej-vej kínai képzőművész, a kanadai őslakosok jogaiért küzdő mozgalom, Alicia Keys énekesnő és Colin Kaepernick, az amerikai futballjátékos, aki a himnusz közben letérdelt, így tiltakozott a feketék elleni rendőri erőszak és a rasszizmus ellen.

Fridays for FutureA 16 éves Greta Thunberg alapította a Fridays for Future elnevezésű nemzetközi mozgalmat, amelynek célja, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét az éghajlatváltozás problémájára. A svéd diáklány 2018. augusztusában kezdte sztrájksorozatát. Azon a pénteki napon az iskola helyett a svéd törvényhozás épületéhez ment, hogy tüntessen a klímaváltozás elleni határozottabb fellépésért. Sztrájksorozata globális tömegmozgalommá szerveződött, az eddigi egyik legnagyobb akciót március 15-én szervezték, 123 országban kétezernél is több helyszínen tartottak tüntetést, több mint 1,9 millió résztvevővel. Május 24-én a második globális klímasztrájk napján több mint egymillió fiatal vett részt világszerte a megmozdulásokban. Thunberget tevékenységéért idén Nobel-békedíjra jelölték.  

A magyarokat, a romákat és a ruszinokat két-két személy, egy férfi és egy nő képviseli, míg egy további személy a kisebb létszámú kisebbségeket és az úgynevezett új kisebbségeket reprezentálja majd.