Három órán belül azonosítják a Dunából előkerülő múlt hét szerdai hajótragédia áldozatait – tudtuk meg Im Byung-Hotól, a Dél-koreai Interpol vezetőjétől, a Magyarországon a halottak azonosításával foglalkozó koreai egység vezetőjétől.
Mint a szakember elmondta: az Interpol-protokoll szerint három fő módszer létezik a halottak azonosítására, így a fogászati adatok alapján, a DNS alapján és az ujjlenyomatok alapján lehet biztosan megállapítani az elhunytak személyazonosságát. Dél-Koreában ugyanis a felnőtt személyigazolvány kiállításához az állampolgárokról egy tízujjas ujjlenyomat is készül, ami egy közös daktiloszkópiai adatbázisba kerül. Így most a Dunából előkerült, felnőtt áldozatoknál az ujjlenyomatokat kell rögzíteni, majd a koreai adatbázisból három órán belül megkapják a pontos és biztos eredményt. Im Byung Ho szerint 30 fokos vízhőmérséklet alatt nagyjából három hónapig lehet a vízben lévő holttestekről azonosításhoz használható ujjlenyomathoz jutni.
Sajtóérdeklődésre elmondta: a hírek szerint a balesetkor a hajón tartózkodó fiatalkorú személy azonosításhoz előre láthatóan DNS analízisre lesz szükség.
Keller Éva, a Semmelweis Egyetem Igazságügyi és Biztosítás-orvostani igazgatója elmondta: a halottak azonosítása az intézeten belül történik. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az azonosítás feladata a rendőrségé.
Kreitz Zsuzsanna rendőr-alezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda Bűnügyi Technikai Főosztályának vezetője arról beszélt, hogy a magyar és a koreai szakemberek az Interpol azonosítási protokoll alapján dolgoznak. Magyarországon 2017 óta Interpol eljárásrend szerint történik az azonosítás, a korai kollégáik az itt felvett ujjlenyomatokat azonnal le tudják kérdezni a saját adatbázisukból. Mint a szakember megjegyezte: az ilyen típusú baleseteknél az áldozatok olyan mértékben roncsolódnak, hogy egyéb módon, fényképek, külső felismerhetőség alapján nem lehet őket azonosítani.