;

MTA;Palkovics László;

Ezrek tüntettek a tudomány szabadságáért június 2-án.

- „Ez a magyar tudomány Trianonja”

Benyújtotta kedden a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóhálózatának leválasztását célzó törvényjavaslatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

A minisztérium közleménye szerint a kutatóintézetek az újonnan létrejövő, állami alapítású Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működnek majd tovább.

„Ez a nap a magyar tudomány, a magyar kutatótársadalom Trianonja” – reagált az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), utalva arra, hogy 99 éve ugyanezen a napon szentesítette a trianoni békediktátum Magyarország feldarabolását. Úgy vélik, miután a kutatóhálózat, a kiválósági programok teljes kormányzati ellenőrzés alá kerülnek, az MTA „súlytalan tudósklubbá silányul”.

Az ITM és az Akadémia képviselői tavaly nyár óta egyeztettek a kutatóintézetek sorsáról. Az MTA vezetése mindvégig kitartott amellett, hogy az intézeteknek az Akadémiánál kell maradniuk. A kormány szempontjait is figyelembe véve kompromisszumos megoldást ajánlottak egy új irányítói struktúra létrehozásával, ám a minisztériumnak ez nem volt elég. Az ADF felhívására vasárnap több ezren tüntettek Budapesten a tudomány államosítása ellen. Az MTA ügyét szerdán az Országgyűlés Kulturális Bizottsága is megtárgyalja.

A Gázláng utca teljes szakaszán, illetve az Üllői út és a Szenes Iván tér között eltörlik a parkolási díjat.