székház;Írószövetség;PIM;

- Leírták az írószövetséget?

A Magyar Írószövetség régóta szeretné tulajdonául terézvárosi székházát. A több száz milliós értékű ingatlan most a Petőfi Irodalmi Múzeum kezelésébe kerül.

A Bajza utcai székház tulajdonjoga és bérleti díja az elmúlt három évtizedben a Magyar Írószövetség krónikájának visszatérő témája. Az írószövetség egykori elnöke, Tornai József még 1993-ban nyilatkozott arról, hogy Fekete György helyettes kulturális államtitkár támogatását élvezi az az elképzelés, amely szerint a VI. kerület csereingatlan fejében átadja az írószövetség Bajza utcai székházának tulajdonjogát a szövetség Arany János Alapítványának. A Városligeti fasor és a Bajza utca sarkán álló sarokvilla 1945 óta az írószövetség otthona, igaz, magánlakások is találhatók a műtrágyagyáros és vasgyáros Kramer fivérek egykori előkelő hajlékában. Bár az 1993-as esztendő a székházügyek éve volt, e terv meghiúsult. Annyit mindenesetre sikerült elérnie az írószövetségnek, hogy a bérleti díjat egy ideig az állam állja.

A székház megszerzéséről az írószövetség következő elnöke, Pomogáts Béla sem tett le: 1995-től hat éven keresztül lobbizott azért, hogy az állam visszavásárolja a házat a VI. kerülettől, és használatba adja azt az íróknak. Áttörést a következő elnöknek, Kalász Mártonnak sikerült elérnie, igaz, csak a folyamatosan gondot jelentő bérleti díj ügyében: még Rockenbauer Zoltán kulturális minisztersége idején az állam tíz évre átvállalta a díj megfizetését.

Kalász Mártonhoz és utódjához, Vasy Gézához hasonlóan az írószövetség elnöki tisztét 2010 óta betöltő Szentmártoni János költő is azért lobbizott, hogy az írószövetség tulajdonába kerüljön az épület. Több nyilatkozatában azt is ismertette, miként alakíttatná át a székházat. 2014 elején az 1333 négyzetméter területű ingatlan értékét 278 millió forintra becsülték, Terézváros pedig hajlott arra, hogy főként a Nagymező utca 8. szám alatti ingatlan állami tulajdonú lakásaiért cserébe lemondjon a Bajza utcai székház tulajdonjogáról a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. javára. Ám megegyezés mégsem született: az írószövetség 2016-os beszámolójából legalábbis az derül ki, három éve még zajlottak a tárgyalások az MNV Zrt., az önkormányzat és a kulturális államtitkárság között. Holott 2015 végén az írószövetség használatba kapta az ingatlant, az állam pedig újra átvállalta a bérleti díjat.

Egy írószövetségi meghívó alapján most a 444.hu arról írt: a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) veszi át az írószövetség székházának tulajdonjogát, az épületet felújítják és átalakítják, hogy több szakmai szervezet otthona is legyen. Ám a Népszava információja szerint a meghívó pontatlanul fogalmazott: nem a tulajdonába, hanem a PIM kezelésébe kerül az épület. Az viszont továbbra is rejtély, az MNV Zrt. és a terézvárosi önkormányzat között létrejött-e, és ha igen, pontosan mikor az ingatlanos csereügylet. Kérdeztük erről az MNV Zrt.-t és az önkormányzatot is, lapzártáig nem kaptunk választ.

Eperjesi Ágnes kiállítása az 1985-ös tragikus szépségkirálynő választás képzőművészeti vetületével foglalkozik. Azt járja körül, hogy hogyan lehet a művész-modell egyenlőtlen kapcsolatáról, az ábrázolás és a kép politikai természetét leleplező területről beszélni.