Az NBI-es csapatok két év alatt 35,5 milliárd forintot költöttek bérekre - írja a 444.hu. Ebben a klubok összes alkalmazottja benne van, de a nagyobb részt a játékosok fizetése adja ki. Ha az Európa-ligán jól szereplő Vidi nem lett volna, a csapatok 2,5 milliárd forintos veszteséget hoztak volna össze.
A napokban nyilatkozott a Nemzeti Sportnak Szima Gábor, a debreceni csapat tulajdonosa:
Szavai hasonló tartalommal bírnak, ahogyan Orbán Viktor is beszélt a témáról, még 2013-ban: „Egy gazdasági vállalkozásnak egyetlen szempontja van, hogy a pénz tulajdonosa, a vállalkozás tulajdonosa minél nagyobb hasznot tudjon realizálni. A futballban ez lehetetlen. A futball olyan, mint a bográcsgulyás. Folyamatosan teszünk bele, sosem veszünk ki, és a végén kész.
A frissen megjelent beszámolók szerint a csapatok fele veszteséges volt, még úgy is, hogy a tao és más bújtatott állami támogatások révén százmilliós, milliárdos összegek (közpénz) landolnak minden egyes csapatnál.
A portál szerint a mostani gazdasági beszámolókból az derül ki, hogy a klubokat működtető cégek ötféle modellt követnek.
1. A hatalmas összegeket elköltő csapat, amely óriási veszteségeket termel, de a tulajdonosok között ott van az önkormányzat, hogy pótolja a hiányzó pénzeket a klub költségvetésében
2. Politikai hátszéllel olyan helyeken működő csapatok, ahol semmi sem indokolja az NBI-es klubot (mint Mezőkövesd, Kisvárda és Balmazújváros)
3. Jelentősebb támogatók nélküli csapatok
4. A kirakatcsapatok (mint a Videoton is)
5. Puskás Akadémia (2015 óta a felcsúti NBI-es csapat 1,3 milliárdos nyereséget termelt.)