MVM;NKM;mérlegbeszámoló;

- Orbán-közeliekhez dől a pénz

2018-ban is főként a NER-lovagoknak termett babér. Cégeik kevés kivétellel milliárdos osztalékot fizetnek. Az állami vállalatok ennél szerényebben teljesítettek.

Csoportszinten nyereséget, önmagában veszteséget ért el tavaly az MVM Magyar Villamos Művek – derül ki az állami energiacsoport péntek délután leadott beszámolóiból. Eszerint, míg csoportszinten az eredmény 4 milliárdról 21 milliárdra ugrott, addig a csoport csúcsán álló anyavállalat 14 milliárdos nyereségből 12 milliárdos veszteségbe csúszott. A kiemelten figyelt csoportszintű EBITDA-eredményük 92 milliárdról 113 milliárdra nőtt. A társaság 7,2 milliárd forint osztalékot fizet az államnak, vagyis a tulajdonosi jogokat tavaly átvevő Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszternek. Ebből 3,5 milliárdot készpénzben utalnak, a fennmaradó hányad fejében pedig átadják az állami tulajdonosnak a kormányzat távközlési gerinchálózatát üzemeltető, 3,7 milliárd forint értékűre becsült MVM NET Adatközpont Kft.-t. Az MVM Csoport összesített árbevétele 1,3 ezermilliárdról 1,7 ezermilliárdra nőtt.

Az MVM könyveiben alig tesz említést a céget tavaly alapjaiban megrázó, Svájcban alapított titokzatos leányvállalatról, az MVM International AG-tól. A társaság e cégtől rendelt tavalyelőtt ötmilliárdért egy néhány tízmilliós értékűre becsülhető „termelésfelügyeleti rendszert”. Az ügy változatlanul feltáratlan, de miután Bártfai-Mager Andrea átvette a tulajdonosi jogokat, a teljes vezetőséget és az - ügylet láttamozásától elzárkózó - könyvvizsgálót, a KPMG-t is lecserélték, így tavaly a beszámoló is hónapokat késett. A BDO tavalyi jelentéséhez hasonlóan ugyanakkor idén a Deloitte sem talált a csoportnál említésre méltó gondokat. A botrányba keveredett MVM International változatlanul üzletel: a közel száz tagú leányvállalati lista adatai szerint a közel egymilliárdos vagyonú svájci társaság tavaly egymilliárdos árbevétel mellett 185 milliós adózott eredményt ért el.

Az MVM főbb leányvállalatai a Paksi Atomerőmű, az NKM Nemzeti Közművek – azon keresztül az országos lakossági gáz- és dél-magyarországi áramellátás, illetve számos térségi áram- és gázhálózat -, az orosz gázszerződést jegyző Magyar Földgázkereskedő (MFGK), a legnagyobb hazai tárolórendszert üzemeltető Magyar Földgáztároló (MFGT), a központi áramhálózatot üzemeltető Mavir, illetve az áramkereskedelemmel foglalkozó MVM Partner.

A legnagyobb hazai áramtermelőnek számító paksi atomerőmű eredményét 3,8 milliárdról 15,3 milliárdra emelte, amit az MVM fel is vett. Az árbevétel 170 milliárdról 173 milliárdra nőtt. A „nonprofitként” hirdetett NKM büszke lehet 1,5 milliárdról 13,4 milliárdra növelt profitjára, amire a tulajdonosok nem tartottak igényt. A rezsidíj szempontjából a legfontosabb az orosz gáz nagykereskedelmét végző MFGK, amelynek mérlegében az MSZP elnöke, Tóth Bertalan tavaly a leeső világpiaci gázárak és a szinten maradó hazai lakossági tarifák miatt felhalmozódott, százmilliárdos tartalékokra bukkant. Ezt elvben a „passzív időbeli elhatárolás” sor lenne, ami a tavalyi egyszeri, 12 ezer forintos „téli rezsicsökkentés” után 77 milliárdról 34 milliárdra csökkent. (Ebből tehát még állhatna az Orbán-kormány egy újabb akciós választási gázárat.)

Az MFGK bevétele 522 milliárdról 744 milliárdra, eredménye pedig 1,4 milliárdról 3,4 milliárdra, az MFGT bevétele 23 milliárdtól 26 milliárdra, nyeresége pedig 3,8 milliárdról 7,4 milliárdra nőtt. A Mavir tavalyi bevételét 178 milliárdról 233 milliárdra, nyereségét pedig 8,6 milliárdról 9,2 milliárdra emelte. Ez utóbbi két profitra az MVM osztalékként igényt tartott. Az MVM Partner tavaly 539 milliárdos árbevételét 606 milliárdra növelte, 4,4 milliárdos veszteségét pedig 7,4 milliárdos nyereségbe fordította. Ebből az MVM 3,4 milliárdot vett fel.

Az NKM-leányok is jól teljesítettekAz NKM leánya, a teljes lakossági gázellátást végző NKM Földgázszolgáltató bevétele 473 milliárdról 444 milliárdra, nyeresége 7,4 milliárdról 6,9 milliárdra csökkent. A dél-magyarországi központú NKM Áramszolgáltató bevétele százmilliárdról 118 milliárdra nőtt, eredménye 5,5 milliárd maradt. Vezetékes cégeik közül az NKM Észak-Dél Földgázhálózati Zrt. bevétele 20 milliárdról 19 milliárdra csökkent, nyeresége félmilliárdtól egymilliárdra nőtt. A fővárosi NKM Földgázhálózati Kft. bevétele 17 milliárdon, nyeresége kétmilliárdon maradt. Az NKM csak ez utóbbit vette fel osztalékként.

Átláthatatlan cégbirodalom

Mészáros Lőrinc ner-közeli felcsúti multimilliárdos teljes egészében felveszi osztalékként legismertebb cége, a Mészáros és Mészáros Kft. tavalyi nyereségét - derül ki a tegnapi határidőig leadott beszámolóból. R-Kord nevű társaságából pedig 5 milliárdot vesz ki. Utóbbi, vasútépítési biztosító- és távközlőberendezésekkel, valamint vasúti felsővezetékekkel foglalkozó társaság 2017-es 36,3 milliárdos bevétele 35,8 milliárdra csökkent. A költségek növekedése nyomán a tavalyelőtti, 7,5 milliárdos adózott nyereség 5,9 milliárdra mérséklődött.

A Mészáros és Mészáros Kft. az R-Korddal ellentétben jelentős növekedést mutatott: 19,7 milliárd forintos tavalyelőtti bevételük ugyanis 50,6 milliárdra ugrott. Főbb üzletágaik a közmű-, vízügyi, mély-, út- és vasútépítés. A cég a korábbi 3,7 milliárdos nyereség után tavaly 5,1 milliárdot mutatott fel, amit teljes egészében kivettek a cégből.

A Simicska-birodalom eredményes cége volt a Publimont, ami mára Mészáros Lőrinc és hozzá köthető vállalkozókhoz került. A közterületi reklámcég bevétele a 2017-es négymilliárdhoz képest tavaly 5,1 milliárdra nőtt. Ennek ellenére a nyereség 409 millióról 110 millióra mérséklődött. Okként a hvg.hu szerint a ráfordításként elszámolt adókat jelölték meg. Ezt a profitot az eredménytartalékba helyezik és nem fizetnek osztalékot. A Publimont mellett a másik közterületi hirdetési cég, a Mahir Cityposter bevétele 749 millióról 781 millióra nőtt.

A nagy állami és médiahátszéllel indult, sportruházatot gyártó Magyar Sportmárka Zrt. eddigi pályafutása totális kudarcnak tűnik. Saját tőkéjük a jegyzett tőke alá csökkent, egészen mínusz 125 millió forintig. A Mészáros Lőrinchez köthető Talentis Group Zrt. tavaly októberben vásárolta meg a céget. Bejelentették, hogy a 2Rule márkájú mezeket egy szegedi üzemben gyártják. A beszámoló szerint a Magyar Sportmárka Zrt. 129 millió forintos veszteséget ért el.

Egyelőre az ásványvízbiznisz sem nem jött be a Mészáros családnak. Annak idején egy felszámolási eljárásban szerezték meg a Vivienvíz Kft.-t, amely palackozással foglalkozik. A vállalkozást Mészáros lánya, Homlok-Mészáros Ágnes vezeti. Tavaly jelentős állami megrendelést kaptak a MÁV-tól: a vasúti társaság dolgozói, illetve hőségriadók esetén az utasok is ingyen ihatják a vizüket. Ennek ellenére a 695 millió forintos árbevétel csak 4 millió forintos adózott eredményt hozott, ami 260 millió forintos esés. - Bonta Miklós

Orbán Győző a nyerők közöttA miniszterelnök édesapjának három cége, a Gánt Kő és Tőzeg Kft., a Nehéz Kő Kft. és a Dolomit Kőbányászati Kft. tavaly vegyesen teljesített. Orbán Győző osztalékként összesen 1,35 milliárd osztalékot vett ki a három társaságból - összegezte a cégek mérlegét az mfor.hu. A Gánt Kő és Tőzeg Kft. tavaly 7 millió forint profitot termelt, miközben két éve még mínuszos volt. A Nehéz Kő Kft. 304,4 forintos hasznot hozott. Innek a kormányfő apja az eredménytartalék terhére 400 millió forintot vett ki. A Dolomit 1,91 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, amiből 950 millió forint osztalékot fizetett Orbán Győzőnek, aki itt többségi tulajdonos.
A gánti kőbányára vigyáz a család
Lassan megszűnik a KözgépMiközben az útépítési pályázatok fő nyertese, a kormányfő strómanjaként elkönyvelt Mészáros Lőrinccel számos közös üzletet jegyző Szíjj László Duna Aszfalt Kft.-je árbevételét tavaly 75 milliárdról 130 milliárdra növelte, addig a nyereség 18,6 milliárdról hajszállal még csökkent is. Igaz, a foglalkoztatotti létszám 395-ről 481 főre hízott, amivel 1,76 milliárdról a bérköltségek is 2,3 milliárdra ugrottak. Osztalékként Szíjj László 2017-ben 12 milliárdot, tavaly pedig már 25 milliárdot vett ki. Miután Simicska Lajos kormányfői körökben kegyvesztették vált, az útépítési közbeszerzések addigi sztárjaként szereplő cége, a Közgép helyét a Duna Aszfalt vette át. Simicska Lajos egykori üzlettársa, Nyerges Zsolt tavaly novemberben el is adta a Közgép 30 százalékát a Duna Aszfaltnak. A két társaságot immár egyazon vezérigazgató irányítja. Míg a Közgép hat éve még 84 milliárdos árbevételt mutatott fel, tavaly már csak egymilliárd folyt be, harmincmilliós nyereség mellett. Igaz, az eredménytartalékot megcsapolva a tulajdonosok nyolcmilliárdos osztalékot vontak ki. A Közgép munkavállalóinak száma a megelőző két év átlagának számító 248-ról 84-re csökkent. - B.M.

A gyárakban csökkentik a munkaidőt, a távozó dolgozók helyére már nem vesznek fel újakat, legfeljebb vendégmunkásokat.