Bioritmus;cigaretta;dohányzás;Nemdohányzók Világnapja;

- 19 percenként meghal valaki – Legalább ma ne gyújtson rá!

Világszerte közel 1,3 milliárd ember cigarettázik. Magyarországon a világátlag dupláját szívják, azaz évente háromezer szálat fejenként. Ma van a nemdohányzók világnapja.

A dohányzás korunk legelterjedtebb szenvedélybetegsége. A felmérések szerint a Föld 15 évesnél idősebb lakóinak egyharmada, vagyis közel 1,3 milliárd ember naponta füstöl. 151 ország adatait tekintve a serdülőkorú lányok mintegy 7, míg a fiúk csaknem 12 százaléka hódol ennek a káros szenvedélynek. A „dohányzási világranglistán” hazánk dobogós helyet foglal el: a személyenkénti cigarettafogyasztás duplája a világátlagnak, vagyis fejenként meghaladja az évi háromezer szálat – írta a Napidoktor.

„A dohányosok körében 2-4-szer nagyobb a szívkoszorúér-megbetegedések és a szélütés kialakulásának valószínűsége, mint a nemdohányzóknál, a passzív dohányos felnőttek esetében pedig 25 százalékkal magasabb ez a kockázat” – mondta Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke a nemdohányzók világnapja apropóján. 

A dohányzás következtében 

évente hétmillióan vesztik életüket, tizenkilenc percenként meghal valaki,

ebből közel 900 ezer ember passzív dohányzás miatt. A cigarettázás megháromszorozza a stroke kockázatát, ugyanis a füstben található méreganyagok károsítják az ereket, rontják a vérkeringést, megemelik a vérnyomást, hosszabb távon érszűkület is kialakulhat, elsősorban a végtagokban. A dohányzás felelős az agyérbetegségek kialakulásának mintegy 10-15 százalékáért.

Leszokás után azonnali javulás

A káros szenvedély abbahagyása után a kockázat fokozatosan megszűnik, az okozott károsodások vissza is fordíthatóak. 

A tapasztalatok szerint aki 35 éves kora előtt leszokik a dohányzásról, annál a szív- és érrendszeri megbetegedés kialakulásának az esélye olyan, mintha soha nem dohányzott volna– fűzte hozzá az MST elnöke.

A leszokás kedvező hatásai szinte azonnal jelentkeznek: a vérnyomás és a pulzus visszatér a normális szintre, a szén-monoxid kiürül a szervezetből, a tüdő elkezdi kitakarítani a fölösleges nyálkát és az égéstermékeket a légutakból. 48 óra múlva a szervezetből kiürül a nikotin, így erősebb lesz az íz- és illatérzékelés, könnyebbé válik a lélegzés. 2-12 hét múlva javul a vérkeringés, ezáltal a terhelhetőség, 3-9 hónap múlva a tüdő 10 százalékkal nagyobb hatékonysággal működik, megszűnnek a köhögési rohamok, a fulladás. Egy év múlva 25 százalékkal csökken a heveny szívizom elhalás kialakulási lehetősége, és 10 év múlva a tüdőrák kockázata fele akkora, mint dohányzók esetében - mondta Szapáry László. További jótékony hatás, hogy jobb lesz a lehelet, kifehérednek a fogak, a körmök, tisztul a hang, simul a bőr és fényesedik a haj is.

Az 1987 óta megtartott nemdohányzók világnapja alkalmából a Magyar Stroke Társaság azt kéri minden dohányzótól, hogy 

legalább május 31-én ne gyújtson rá.
A WHO 2019-es nemdohányzók világnapi plakátja

Mobilalkalmazás is segíthet leszokni

Egy japán egyetem és egy orvostudományi vállalkozás kutatói okostelefonos applikációt dolgoztak ki, amely hatékonyan segíti használóját a dohányzásról való leszokásban – írta az MTI. Kifejlesztői szerint az applikáció a kórházon kívül nyújt segítséget mentálisan azoknak a betegeknek, akik egyedül harcolnak a nikotinfüggőség ellen. Lehetővé teszi, hogy a beteg feljegyezze a leheletében lévő szén-monoxid szintjét, amelyet egy különálló eszközzel mér meg, és rögzíti az illető egészségi állapotára jellemző más adatait is. Az alkalmazás beteg állapotának megfelelő orvosi tanácsot is ad.

A tokiói székhelyű kutatók az applikációt mintegy 570 ember körében tesztelték, olyanokat vontak be, akik 2017 októbere és 2018 vége között az ország 31 egészségügyi intézményében orvosi segítségért fordultak nikotinfüggőségük miatt. Azt találták, hogy a résztvevők 64 százaléka hat hónappal később már nem dohányzott, ez mintegy 13 százalékkal volt több az applikációt nem használó kontrollcsoport eredményénél. A Keio Egyetem és a CureApp vállalkozás csütörtökön Tokióban bejelentette, hogy engedélyeztetni akarják a japán kormány által az applikációt mint lehetséges orvosi eszközt a nikotinfüggőség elleni harcban, valamint az egészségbiztosítási rendszerben is.

Az anyatej élethosszig tartó védelmet biztosíthat a gyermeknek – derítette ki a Birminghami Egyetem szakemberei vezette nemzetközi tudócsoport egerekkel végzett kutatása.