79 millió forint jutott az onkológiai intézet munkatársainak 2017/2018-ban klinikai gyógyszervizsgálatoknak köszönhetően, ám nem tudni, ki, miért, mennyit kapott, noha a gyógyszerkísérletek idehaza jól dokumentáltak, széleskörűen szabályozottak, követhetők. A rendszer szereplői közül csupán az orvosok lógnak ki, akik üzleti titok és személyes adatok védelme miatt a nyilvánosságtól elzárva kereshetnek a vizsgálatokon, miközben a munkát állami infrastruktúrán végzik – írja a 24.hu.
A cikk szerzője, Pető Péter megpróbálta feltárni, hogy melyik orvos melyik gyógyszercégtől mennyi pénzt kapott. Ám üzleti titokra hivatkozva ezt nem sikerült kiderítenie.
A hazai gyógyszerpróbák egyik haszonélvezője maga Kásler Miklós humán miniszter is. Az onkológus professzor vagyonnyilatkozatában számolt be arról, hogy 2017-ben havi bruttó 4,75 millió forintot keresett, noha az intézmény vezetőjeként ennek csak a töredéke lehetett a jövedelme. Ugyanakkor a rákbetegségek kezeléséért felelős intézmény irányítójaként, Széchenyi-díjas kutatóként, az orvostudomány kandidátusaként klinikai gyógyszervizsgálatok vezetőjeként is jelentős jövedelemhez juthatott – írja a portál.
A klinikai gyógyszervizsgálatok körüli kuszaságokat jól jellemzi az a tavaly októberi történet, amelyről a Népszava számolt be, miszerint Kásler Miklós miniszter különös tanácsadó testületet nevezett ki az akkor még főigazgató nélkül regnáló Országos Gyógyszerészeti és Élelemezés-egészségügyi Intézetbe (OGYEI). Ez az hatóság, amely egyébként a hazai gyógyszerbiztonságért felelős, s egyebek mellett a klinikai gyógyszerpróbákat felügyeli. A testületbe pedig három olyan orvosvezető is került, köztük a grémium elnöke Poór Gyula, az Országos Reumatológiai és Fizikoterápiás Intézet (ORFI) jelenlegi főigazgatója, akik egyébként kapcsolatban állhatnak gyógyszercégekkel, olyanokkal amelyek esetében esetleg, az OGYÉI-nek hatóságként kell eljárnia.