Uniós szervekhez, köztük az uniós pénzekkel való visszaéléseket vizsgáló Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordult Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, hogy indítsanak vizsgálatot a fóti Károlyi István Gyermekközpont ügyében. Szerinte ugyanis a kormány a sérült, beteg gyerekek érdekeit figyelmen kívül hagyva használ fel uniós pénzeket a gyermekközpont kiürítéséhez.
Megírtuk: a kormány több mint két éve nem állt elő olyan részletes szakmai anyaggal, amivel indokolni tudnák a gyermekközpont bezárását. Annyit lehet tudni, hogy a központ felszámolása annak a „kitagolási” folyamatnak a része, amelyben megszüntetik a nagy, „tömegszerű” szociális intézményeket. Csakhogy Fóton szó sincs tömegszerűségről: a gyermekközpontnak a Károlyi-kastély ad otthont, de magában a kastélyban nem élnek gyerekek, ellátásuk már most is kis létszámú, az ősfás kastélyparkban kialakított lakóotthonokban történik. Ennek ellenére a speciális és különleges szükségletű gyerekeket, valamint a kísérő nélküli (menekült) kiskorúakat olyan intézményekbe „telepítenék” át, amelyek már ma is túlzsúfoltak – mindezt uniós forrásból.
„A gyermekotthonok kiváltására, korszerűsítésére és hiányzó gyermekotthoni kapacitások létrehozására szánt uniós pályázatból csak olyan projekteket lehetett volna támogatni, amivel a gyermekek jobb helyzetbe kerülnek. Vagy úgy, hogy kisebb lakásotthonokba költöznek, vagy hogy a speciális férőhelyek bővítésével többen juthatnak hozzá az állapotuknak megfelelő ellátáshoz. A fóti pályázatnál egyik cél sem valósul meg” – mutatott rá Szél Bernadett.
Szerinte intézménykiváltás helyett intézményi koncentráció történik: az országban öt speciális gyermekotthon működik, de ha a fóti megszűnik, már csak négy lesz – a gyerekek száma viszont nem csökken, sőt egyre hosszabbak a várólisták a speciális férőhelyekre. Bár a fóti gyerekek új otthonának kiszemelt kalocsai és zalaegerszegi otthonban létrehoztak új lakóegységeket, ezekkel csak a Fóton megszűnő férőhelyeket pótolják.
Szél Bernadett az OLAF mellett Vera Jourová jogérvényesülésért is felelős uniós biztos, Marianne Thyssen szociális ügyekért is felelős uniós biztos, továbbá az Európai Bizottság gyermekjogi koordinátora figyelmét is felhívta a fóti eseményekre. A témában született cikkeinket ide kattintva találják meg.