Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányinfón jelentette be, hogy a kormány határidő nélkül elhalasztja a közigazgatási bírósági rendszer bevezetését – írja a 444.hu.
Az erről szóló törvényjavaslatot pénteken nyújtják be a parlamentnek. Bár a kormány szerint az erről elfogadott jogszabály megfelel a jogállamiság követelményeinek, de azt látják, hogy az új bírósági rendszer „egy olyan európai és nemzetközi vita kereszttüzében áll”, ami a bírói függetlenséget kérdőjelezi meg. Gulyás alaptalannak tartja ezeket az aggályokat, de olyan fontosnak tartják a bírói függetlenséget, hogy ezután is nyitottak lesznek ezekre a vitákra. Nemrég az Amerikai Ügyvédi Kamara is jelezte, nagyon nem lenne jó, ha egy kormánytag által felügyelt párhuzamos bíróság jönne létre- amivel Magyarország nem mellesleg megsértené az ENSZ független bíróságokra vonatkozó alapelveit.
Az Eruópai Bizottság vezetőjének megválasztása kapcsán Gulyás az MTI szerint megerősítette, hogy sem a néppárti, sem a szocialista csúcsjelöltet, vagyis sem Manfred Webert, sem Frans Timmermanst nem támogatják az Európai Bizottság élére. Weberről azt mondta, hogy megsértette a magyar választókat, Timmermansszal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, a kabinet Európában sem szeretné, hogy Soros alapíthasson kormányt.
Az eseményen részt vett Varga Mihály pénzügyminiszter is, aki a kormány 13 plusz 1 pontból álló új „gazdaságvédelmi akciótervét ismertette,. ennek fő elemei az adózás egyszerűsítését, egyes adók kulcsának mérséklését, adók összevonását tartalmazzák,
A csomag része az is, hogy 2020-ig fokozatosan kivezetik a reklámadót, amit még 2017-ben, Kósa Lajos javaslatára emeltek 7,5 százalékra. Az öt évvel ezelőtt bevezetett, a szakma által diszkriminatívnak tartott adónemet az Európai Bizottság (EB) egyszer már betiltotta, ésaz adóteher volt az utolsó csepp a pohárban a korábbi médiatulajdonos Simicska Lajos számára is, aki ezután megkezdte korábbi szövetségese, Orbán Viktor ellen folytatott háborúját.
A 13 pont közül a további legfontosabbak:
csökkentik az adók számát, összevonnak egyes adótípusokat, és kivezethetik az evát
18 -ról 5 százalékra csökkentik a szálláshely-szolgáltatások áfáját
Használt lakóházaknál is jár a visszatérítés a kistelepüléseken, 5 millió forintig téríthetik vissza felújítások, építkezések költségeit
Egy százalékkal, 12 százalékra csökkentik a kisvállalati adót, vagyis a kivát
Visszavágják a fejlesztési adókedvezmények korlátjait: jövő évtől a kisvállalatoknál 300 millió, a középvállatoknál 400 millió forintnyi fejlesztés után lehet kérni bővített adókedvezményt, az értékhatárt pedig 2022-ig 50, illetve 100 milliós fejlesztési szintig viszik le.