A jelenleg 60 műholdból álló hálózat néhány év alatt 12 ezer műholddal fog működni, ami akadályokat gördíthet a világűr megfigyelése, az új tudományos felfedezések elé.
A SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat csütörtökön sikeresen Föld körüli pályára állította a Starlink nevű globális műholdas internetszolgáltatásához használandó első hatvan műholdját. Egy holland csillagász a hét végén közzétette felvételeit az égen fényesen világító műholdakról, amelyek puszta szemmel is láthatók. Nagy riadalmat keltett a csillagászok körében az, hogy az első napokban ilyen fényesen ragyogtak a műholdak, igaz mostanra már nem fénylenek annyira - mondta Jonathan McDowell, a Harvard és a Smithsonian közös asztrofizikai központjának csillagásza.
Ha 12 ezer műhold lesz a magasban, akkor több száz lesz a horizont fölött minden pillanatban - magyarázta, hozzátéve, hogy a probléma súlyosbodik az év bizonyos időszakaiban és az éjszaka egyes pontjain. Az éjszakai égbolton drámai lesz a látvány, ha a városoktól távol, egy sötét helyről nézi az ember, és minden bizonnyal problémákat fog okozni a csillagászati megfigyelésekben - hangsúlyozta.
Számítások szerint ha ebben az új mega konstellációban lévő sok-sok műhold állandóan ilyen erősségű fényt bocsát ki, 20 év múlva vagy még korábban
A Satellite Industry Association adatai szerint jelenleg 2100 műhold kering a Föld körül.
A Starlink műholdjainak fényessége csökkent tájolásuk stabilizálása után, illetve ahogyan elfoglalták végső pályájukat 550 kilométer magasan.
A csillagászok felvetésére Elon Musk Twitter-üzenetben ígéretet tett arra, hogy csökkenteni fogják a műholdak tükröződését. Ugyanakkor úgy vélte, hogy a műholdas rendszer semmilyen hatással nem lesz a csillagászati kutatásokra, mondván, amúgyis fel kell küldeni a teleszkópokat a világűrbe.
Hangsúlyozta, hogy szolgáltatása több milliárd hátrányos helyzetű embernek biztosít nagysebességű internet-hozzáférést, ami "jobban szolgálja a közjót".