MTA;Palkovics László;innovációs és technológiai tárca;

Lovász László, az MTA elnöke és Palkovics László, az innovációs minisztérium vezetője (jobbra)

- Teljes kifosztása előtt még tárgyalóasztalhoz ülhet az MTA vezetősége

Palkovics László tárcája csütörtökön egyeztetne az Akadémiával a kutatóhálózatok einstandjáról.

Május 30-án egyeztetne a kutatóhálózatok teljes leválasztásáról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) – derül ki az érintett, vagyis az Akadémia közleményéből.

Mint írják, az MTA vezetése 2019. május 27-én délután kapta meg a kutatóhálózatának leválasztását célzó jogszabálytervezet normaszövegét az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól.

 

Az MTA tehát még egyszer, formális keretek között elmondhatja Palkovics minisztériumi képviseletének – adott esetben magának Palkovics Lászlónak – azt, amit már kedden jeleztek: nem fogadják el az egyoldalú, megkérdezésük nélkül hozott törvénymódosítási javaslatot, ami önkényesen elvenné az Akadémiától 15 kutatóközponját és kutatóintézetét. A tervezetről ráadásul úgy döntött a tárca, hogy Palkovics korábban állította, nem nyúlnak majd az MTA vagyonához, hiszen az a tulajdon- és jogbiztonság elvébe ütközne. 

A kutatóintézetek vezetősége szerdán egy állásfoglalást is elfogadott, melyben hosszasan részletezik, miért veszi semmibe a korábbi megállapodástervezet már konszenzusos részeit Palkovics minisztériuma. A felsorolt érvek között szerepel, hogy 

  • A javasolt törvénymódosítások nem felelnek meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Magyar Tudományos Akadémia között lezajlott tárgyalásokon elfogadott megállapodásoknak és a sokszor hivatkozott német főhivatású kutatóhálózati modelleknek.

  • A tervezett törvénymódosítások nyilvánvalóan sértik az Alaptörvény XIII. cikkében foglalt tulajdonhoz való jogot, mert kártalanítás és szerződés nélkül határozatlan időre vagyonának ingyenes használatba adására kötelezi az MTA-t mint magánjogi jogalanyt.

  • A javasolt törvénymódosítások nem biztosítják a kutatóhálózat jövőbeli alapfinanszírozását, alapfinanszírozás nélkül pedig a kutatóintézetek tudományos működése ellehetetlenül.

  • A módosítások szerint az intézményhálózatot felügyelő és irányító testület elnökén túl annak tagjait is a mindenkori miniszterelnök nevezi ki. Ez a megoldás nem biztosítja a valódi paritást, amely a tudomány művelésének egyik elengedhetetlen szakmai biztosítéka. Az irányító testületben nem biztosított a kutatóhálózat képviselőinek részvétele.

  • A kutatóhálózat tudományos működésének autonómiáját kérdésessé teszi, ha a kutatóhálózat titkárságának gazdasági vezetőjét a felelős miniszter nevezi ki.

Az MTA jelezte, hogy az Akadémiai Dolgozók Fóruma vasárnap tüntetést tart az Akadémia mellett. 

A bíróság helyreigazításra kötelezte a lap internetes oldalát.