rasszizmus;MLSZ;büntetések;

- Néha hátrányt jelent „a tizenkettedik játékos” – Szurkolói miatt bűnhődik a magyar válogatott

A szurkolók egy szűk rétege időről időre komoly károkat okoz a Magyar Labdarúgó-szövetségnek és a csapatoknak, miattuk a válogatott újra veszélyben van.

Korábban beszámoltunk arról, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) helyben hagyta azt a büntetést, melyet a március 21-én, Nagyszombatban lejátszott Szlovákia–Magyarország Európa-bajnoki selejtezőn tapasztalható szurkolói rendbontások miatt rótt ki a Magyar Labdarúgó-szövetségre (MLSZ). Emlékeztetőül: a magyar szurkolók több széket felgyújtottak és megrongáltak a vendégszektorban, szétverték a mosdóhelyiségeket, a nézőtéren pedig többször is pirotechnikai eszközöket használtak és időnként minősíthetetlen rigmusokkal gyalázták a szlovákokat. Ráadásként a magyar szektorba beengedett lengyel szurkolók egy tiltott tartalmú neonáci molinót is kihelyeztek a kerítésre.

A fentiek miatt az UEFA egy szektort bezáratott a következő hazai, Wales elleni selejtezőre, melyet így 3000-rel kevesebben láthatnak majd a Groupama Arénában (a többi szektorba néhány nap alatt elfogytak a jegyek). Emellett az MLSZ-nek 18 500 eurós pénzbüntetést kell kifizetnie, illetve meg kell térítenie a szurkolók által okozott károkat is. Ezek költsége további 30 ezer euró, azaz mai árfolyamon számolva (egy euró a Magyar Nemzeti Bank honlapja szerint szerdán 327 forint volt) a szövetség kára a válogatott szlovákiai vendégszereplése kapcsán mintegy 16 millió forint. Plusz ehhez még hozzá kell adni az üresen maradó lelátórész miatt kieső jegybevételt is.

A legszomorúbb az egészben az, hogy a fenti eset bár kivédhetőnek tűnik, nem precedens nélküli. Noha az MLSZ vonatkozó kampánya, a 2013-ban elindított „A gyűlölet nem pálya” minden hazai bajnoki és válogatott párharc előtt és alatt hangsúlyosan megjelenik az arénákban, amikor a nemzeti csapat mondjuk Romániával, Szlovákiával esetleg Izraellel játszik, gyakorlatilag előre kódolható, hogy lesznek olyanok, akik magukról megfeledkezve hátrányos helyzetbe hozzák majd a szövetséget. 

Legutóbb tavaly ősszel, a Görögország ellen 2-1-re megnyert Nemzetek Ligája-meccset rendezték nézők nélkül Budapesten, mivel az MLSZ a fellebbezésnek köszönhetően odáig tudta „húzni” a 2015-ös magyar–román Eb-selejtezőn tapasztalható rasszista viselkedés kapcsán kiosztott büntetés letöltését (akkor egy 70 ezer eurós csekk társult a zárt kapuk mellé), de emlékezetes a nézők nélkül rendezett 2013-as magyar–román vb-selejtező is, melyet a korábbi, Izrael elleni barátságos meccsen tapasztalható antiszemita hangok miatt rendeztek kongó lelátók előtt. Akkor további 40 ezer eurót kellett fizetni. 

Az évek során a bírságokra „elszórt” milliók mellett további fejfájást okozhat az MLSZ-nek, hogy a nagyszombati események miatt Magyarország a következő hasonló esetnél már visszaesőnek számít majd, így újabb kihágás(ok) esetén súlyosabb büntetésre, gyűlölködő magatartás esetén pedig akár teljes stadionbezárásra is számíthat. Aligha kell hangsúlyozni, hogy a részben hazai rendezésű Eb-szereplésért küzdő csapatnak és a játékosok által gyakran „tizenkettedik játékosként” emlegetett szurkolók normális többségének sem ez az érdeke.

Klubmeccsek üres stadionbanAz UEFA az utóbbi években az európai kupaselejtezőkben érdekelt magyar klubokat is többször megbüntette. A 2014-ben átadott Groupama Aréna első nemzetközi klubmeccsét például rögtön zárt kapuk előtt játszotta a Ferencváros 2015 nyarán, de egy korábbi, kétmeccses büntetés miatt a két évvel ezelőtti bajnok Honvéd szurkolói sem mehettek be csapatuk BL-selejtezőjére 2017 -ben, majd az azt követő évben egy El-selejtezőre sem. Az ok mindkét esetben ugyanaz volt: rasszizmus. Persze, akadnak kivételek is: tavaly júliusban az FTC a lelátón - nemzetközi szervezetek szerint is - példásan lehozta az izraeli Maccabi Tel-Aviv elleni budapesti mérkőzését.
Telkiben tréningezik a válogatottA nemzeti csapat szűkített keretének 29 tagjából 25 hétfő óta a telki edzőközpontban készül a júniusi, Azerbajdzsán és Wales elleni Eb-selejtezőkre, az Egyesült Államokban légióskodó Baráth Botond és Németh Krisztián, valamint az RB Leipzigtől érkező Gulácsi Péter és Willi Orbán klubja kérésére később csatlakozik. Kedden és szerdán az edzések mellett felmérésen vettek részt a kerettagok, a következő napokban pedig tovább folytatják a munkát.

Megállapították, hogy a címert átalakító cég egy személyiségi jogi perben nem vonható felelősségre, bár vezetőjük megsértett bizonyos szabályokat.