Nem csak raktárhelyiséget, de a Kopaszi gáton található vízirendészeti rendőrőrs épületét is egy Garancsi-érdekkörbe tartozó cégtől, a Kopaszi Gát Kft.-től béreli a Budapesti- Rendőr-főkapitányság - tudta meg a Népszava. A bérleti szerződésről szóló dokumentumok egyébként elérhetőek a police.hu oldalon is.
A rendőrség által használt dizájnos üvegépület – mely egy hajóállomást is magába foglal – még 2016-ban, a nagy Garancsi-bevásárlás idején került a Kopaszi Gát Kft. birtokába, egy 56 hektáros birtok részeként. A területet és a rajta lévő épületeket megszerző cég két fő részvényese az Opten cégadatai szerint a közvetve vagy közvetlenül Garancsi-tulajdonban álló Market Zrt. és Sinus Zrt.
A BRFK ugyanakkor jóval régebb óta, 2007 novemberétől óta béreli a futurisztikus kinézetű ingatlant. Az őrsépületet a rendőrség először a gát területét birtokló Öböl 11 Kft.-től vette bérbe, mely több tulajdonosváltáson esett át – a cég és a beleapportált földterület előbb az újbudai önkormányzaté volt, majd kivásárlások sorozatával laptulajdonosunk, Leisztinger Tamás vállalataihoz került. Leisztinger aztán egy portugál befektető csoportnak adta tovább az ingatlanokat, Garancsi pedig tőlük vásárolta meg a területet, az Eximbank 16,5 milliárdos hiteléből.
A tulajdonosváltások és a Kopaszi gát területének magántulajdonba kerülése miatt kirobbanó botrányok, pereskedések nem zavarták a rendőrséget, ahogy az sem, hogy az ingatlan használatával járó költségek folyamatosan nőttek. Lapunk közérdekű adatigénylésben kérte ki a BRFK-tól az üzemeltetési és bérleti költségek adatait:
A rendőrség azt is elárulta, hogy eddig 140 millió forintot fordítottak az őrs épületére.
Aranyárban is kell a raktár Garancsiéktól
Mint a cikk elején utaltunk rá, nem ez az egyetlen ingatlan, amit a rendőrség egy Garancsi-féle cégtől bérel: a Népszava írta meg először, hogy a BRFK a Sinvest Hofa 11 Kft.-től bérli kispesti bűnjelraktárát és a hozzá tartozó ipari placcot, a cégnek pedig a nagyvállalkozó az egyik ügyvezetője.
A raktárbérlés furcsa körülmények között zajlik: a rendőr-főkapitányság 2012-ben ötéves szerződést kötött a tulajdonossal, és évi 90 millióért bérelték az ingatlant – viszont az sem hozta őket zavarba, hogy egy szerződésmódosítás keretében 2018-ban 303 milliót, majd az idei évtől 2027-ig várhatóan évi 450 milliót kell fizessenek az (időközben valamivel kibővített) ingatlanért. Magyarán, a rendőrség hajlandó 15 év alatt akár ötmilliárdot is kifizetni bérleti díjként.
Bár különböző nagyságrendű tételekről van szó, mindkét bérlemény esetében felmerül a kérdés: az az évi több tízmilliárdos állami támogatással működő BRFK miért nem vásárol magának épületeket, ahelyett, hogy nagyvállalkozókat gazdagítana.
A BRFK szerint egyébként ahhoz sincs közünk, hogy miért vállalták az ötszörös díjemelést is a kispesti raktár esetében.
Fizetnek és nyomoznak
A fenti ügyeket csak kínosabbá teszi, hogy Garancsi egyik vállalata, a CD Hungary Zrt. aprópénzért bérelt önkormányzati ingatlanokat a budai várban. A hvg.hu tavaly januári cikke szerint az eset kapcsán hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást BRFK korrupcióellenes osztálya, a vizsgálat eredménye eddig nem került nyilvánosságra. A Sinvest Hofa 11 cégadatbázisból elérhető email - címe egyébként ugyanaz, mint a CD Hungary-é.
Az Úri utcai ügy kapcsán is megkerestük a rendőrséget: mint megtudtuk, a BRFK már ügydöntő határozatot hozott a korább ismeretlen tettes ellen folytatott eljárásban - ennek tartalmát azonban nem közölték, mivel a határozatot hivatalosan még nem kapta kézhez minden érintett.