Nem igaz, hogy mindennek van határa. Donald Trump elnöksége első 828 napja során 10111 alkalommal, naponta tizenkétszer nem mondott igazat. Ezt onnan lehet tudni, hogy a Washington Post tényellenőrző csoportja, élén a veterán Glenn Kesslerrel gondosan vezeti, rendszerezi és táblázatba illeszti a „tévedéseket”. Trump ennél is többször füllentett, de az egy-egy rendezvényen többször is elismételt valótlanságokat csak egyszer vették figyelembe.
Kessler igazán jóindulatú, kerüli a „hazugság” szót, mert nehéz eldönteni, hogy Trump mikor „téved”, nagyzol, netán csak gondatlanul küld tovább egy ellenőrizetlen Twitter-bejegyzést, és mikor hazudik tudatosan.
Az utóbbi sosem állt távol tőle. A bentlakásos középiskolában, ahová milliomos apja járatta, megszervezte, hogy hétvégenként csinos lányok látogassák – nem volt hozzájuk különösebb köze, de elhenceghetett velük a többiek előtt. Celebként betelefonált egy élő rádióadásba, és magát a saját sajtósának hazudva önmagát magasztalta. A jópofa sztoriknak se vége, se hossza – csak az a baj, hogy közben ő lett az amerikai elnök. Elődei se mondtak mindig igazat, de Kessler szerint Trump egészen elképesztő.
Költő hazudj, csak rajt' ne fogjanak – intett Arany János, mert azt nem tudta elképzelni, hogy valaki a következményekkel mit sem törődve hordjon össze hetet-havat. Azt se, hogy teheti, mert hallgatóságát nem érdekli, hogy igazat mond-e, csak az, hogy a fülének kedves dolgokat halljon tőle. Trump remekül ki tudja elégíteni ezt az igényt. Hasonszőrű hordószónokra tudnánk magyar példákat is említeni – őket Bolgár György lapunkban vezetett szombati rovatában és pénteki klubrádiós műsorában hívja tetemre.
Ez az egyetlen ellenszer, a kormányfüggetlen média. Trump nem véletlenül háborúzik a nép ellenségének kikiáltott sajtóval. A piszkok számolják, hányszor hazudik.