Amint az várható volt, a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) számára nagyon visszaütött a Strache-videó.
Ugyanakkor az ellenzéki szociáldemokraták nem tudtak profitálni a botrányos felvételből, amelyből kiderült, hogy az Osztrák Szabadságpárt időközben lemondott elnöke teljes médiauralomra törekedett hazájában és
Az előrejelzés szerint Sebastian Kurz pártja 34,5 százalékot szerzett, ami 7,5 százalékkal több, mint a 2014-es európai parlamenti választás alkalmával. Csalódást keltő a szociáldemokraták 23,5 százaléka, ez 0,6 százalékkal gyengébb az öt évvel ezelőtti eredménynél. Megállapítható, hogy az FPÖ száguld lefelé a lejtőn. Mindössze 17,5 százalék voksolt a pártra, ami 2,2 százalékkal kevesebb mint 2014-ben, de ennél is súlyosabb a csökkenés, ha a 2017 októberi parlamenti választást vesszük alapul. Akkor a párt 25,97 százalékot kapott. A Zöldekre az első előrejelzés szerint 13,5 százalék voksolt, ez egy százalékos csökkenés az öt évvel ezelőttihez képest. A liberális Neos mellé pedig 8,0 százalék tette az ikszet, ami megfelel a 2014-es eredménynek.
Ami a mandátumok megoszlását illeti, az
Közzétették az első eredményeket Ciprusról is, ahol Ausztriához hasonlóan 17 órakor zárták az urnákat. Nem meglepő módon a jobbközép DISY nyert, a szavazatok 28-32 százalékával. A baloldali AKEL 26-30 százalékot szerzett. A szociáldemokrata DIKO-ra 13-15,5 százalék szavazott, a szintén szociáldemokrata EDEK 9-11 százalékot kapott. Az ultranacionalista ELAM-ra esett a voksok 7,5-9,5 százaléka.
Eszerint az ellenzéki jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) végzett az élen 29 százalékkal, megelőzve a kormányzó, 26 százalékot kapott szociáldemokratákat. A liberálisok végeztek az élen 21 százalékkal, hírek szerint rájuk voksoltak a legtöbben a fővárosban, Bukarestben. Az RMDSZ szerepléséről egyelőre nincs hír.